Kompanija UM-ING gradi još jednu halu na dokupljenom placu
Kompanije „UM-ING“ i „Petkus Balkan“, kupovinom građevinskog zemljišta u neposrednom susedstvu postojećih pogona, proširiće prostor na kojem posluju. – U pitanju je površina od 6.000 kvadrata koju smo dokupili, i ove godine je kompletno ogradili i uredili, odnosno uradili saobraćajnice, kišnu kanalizaciju i hidrante. Uspeli smo pre zimskih hladnoća to da odradimo – kaže […]
Kompanije „UM-ING“ i „Petkus Balkan“, kupovinom građevinskog zemljišta u neposrednom susedstvu postojećih pogona, proširiće prostor na kojem posluju.
– U pitanju je površina od 6.000 kvadrata koju smo dokupili, i ove godine je kompletno ogradili i uredili, odnosno uradili saobraćajnice, kišnu kanalizaciju i hidrante. Uspeli smo pre zimskih hladnoća to da odradimo – kaže za portal zrenjaninski.com Borislav Umićević, čelnik zrenjaninske kompanije „UM-ING“, koja je locirana u Industrijskoj zoni „Bagljaš“.
Podsetimo, preduzeće se bavi proizvodnjom opreme za uljarsku industriju, ali i gradnjom silosa, centara za doradu semenske robe, fabrika stočne hrane i drugih objekata.
On nastavak radova na novom placu najavljuje na proleće.
– Gradićemo četvrtu halu, i to kao pilot postrojenje za razvoj novih proizvoda i novih tehnologija. Planirano je da radovi budu gotovi do septembra, kada ćemo u novom objektu imati liniju za doradu semena u okviru pilot postrojenja. U novoj hali biće i probna linija za ljuštenje semena i probna liniju za ekstruziju – precizira Umićević.
U okviru novih poduhvata, u postojećim objektima već je aktivirana razvojna laboratorija.
– Često je trebalo hitno uraditi laboratorijske analize, a nama su tu vrstu posla i usluga drugi odrađivali i u tom pogledu smo zavisili spoljnog faktora. Aktiviranjem sopstvene laboratorije, čije kapacitete ćemo širiti, znatno smo ubrzali procedure, a to je u ovom poslu od velikog značaja. Jer firma našeg tipa, koja razvija svoje tehnologije, ne može napredovati bez razvojne laboratorije. U njoj se, na primer, utvrđuju fizičko-hemijske karakteristike kukuruza, pšenice, nasipna težina, ugao klizanja, specifični otpori, pad pritiska kroz sloj i još mnogo toga što je od bitnog značaja – napominje Borislav Umićević.