• Žene rade dvostruko više od muškaraca u kući na neplaćenim poslovima

    Informativni portal zrenjaninski.com je prelistao publikaciju „Korišćenje vremena u Republici Srbiji 2021/2022“ i u njoj našao neke veoma zanimljive podatke.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Žene rade dvostruko više od muškaraca u kući na neplaćenim poslovima
    Foto: Pixabay

     

    Muško stanovništvo staro 15 i više godina skoro 50 odsto više vremena je angažovano u plaćenim poslovima nego žensko, a žene rade dvostruko više od muškaraca u kući na neplaćenim poslovima, pokazuju rezultati istraživanja objavljeni u publikaciji „Korišćenje vremena u Republici Srbiji 2021/2022“.

     

    Dodaje se i da, u svakom slučaju, lica oba pola, a naročito žene, provode puno vremena u poslovima koji se ne plaćaju, a ti poslovi imaju veliki doprinos u ukupnoj ostvarenoj vrednosti ljudskog rada.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Advokati u Srbiji obustavljaju rad na 30 dana

     

    U publikaciji „Korišćenje vremena u Republici Srbiji 2021/2022“, koju je izradio Republički zavod za statistiku, navodi se da je cilj ovog istraživanja da se utvrdi kako žene i muškarci u Srbiji provode svoje vreme, gde su najveće razlike, a gde najmanje, ko radi u kući, a ko ne, ko zarađuje novac za život, a ko radi u kući bez plate, kao i koliko je ukupno vreme koje trošimo na pojedine aktivnosti.

     

    Za muškarce ukupan posao, odnosno i plaćeni i neplaćeni rad, zajedno traju u proseku šest sati, ali za žene ukupan posao traje pola sata duže. I odnos plaćenog i neplaćenog rada povoljniji je za muškarce, jer oni u plaćenom poslu provode dve trećine ukupnog posla (66 odsto), a žene skoro isto toliko u neplaćenom (63 odsto).

     

    Podaci pokazuju da muškarci provode malo više od šest sati u aktivnostima slobodnog vremena, dok žene provode skoro školski čas kraće od njih (5:27).

     

    Što se tiče preostalih aktivnosti (lične potrebe, učenje i ostale aktivnosti), razlike u njihovom trajanju među polovima su minimalne, osim u korišćenju slobodnog vremena.

     

    A kako izgleda dnevni ritam muškaraca i žena?

     

    U Srbiji žene kasnije nego muškarci počinju da rade plaćeni posao i u manjem procentu, ali zato ranije počinju da rade neplaćeni posao. U 7 sati ujutru, neplaćeni posao obavlja 10 odsto žena, a u 11.30 časova najviše – 40 odsto.

     

    Ženski neplaćeni posao dominira tokom celog dana, naročito između osam sati ujutru i osam sati uveče, slično kao i plaćeni posao za muškarce, s tim što ženski neplaćeni posao, zbog prirode posla, traje i tokom noći i ranog jutra.

     

    Kada se pogleda struktura ukupnog posla, odnosno plaćenog i neplaćenog posla, radnim danima žene skoro pola vremena provedu u plaćenom (51 odsto) i pola u neplaćenom radu (49 odsto).

     

    korišćenje vremena u republici srbiji
    Foto: Pixabay

     

    Zaposlenim ženama poslovi u kući postaju druga smena. Struktura plaćenog i neplaćenog posla kod muškaraca za radni dan je 80 odsto za plaćeni, a 20 odsto za neplaćeni rad. Za dane vikenda, žene provedu 22 odsto u plaćenom i čak 78 u neplaćenom radu.

     

    Kod muškaraca je udeo plaćenog rada u ukupnom radu 53 odsto, a neplaćenog rada 47 odsto. Podaci koji su prikazani prema dužini plaćenog posla pokazuju da, ako je broj sati provedenih na plaćenim poslovima isti za žene i muškarce, ukupan rad žena traje duže nego kod muškaraca zato što je duži neplaćeni rad žena. Razlika između plaćenog i neplaćenog među polovima se smanjuje što se dužina plaćenog posla povećava.

     

    Žene prednjače u neplaćenim aktivnostima, pod kojima se podrazumevaju takozvani kućni poslovi: bavljenje hranom, održavanje domaćinstva, briga o detetu/deci ili odraslom ili bolesnom članu domaćinstva, pravljenje i briga o tekstilu, baštovanstvo i briga o kućnim ljubimcima, ali i izgradnja i popravke, kupovina i usluge, vođenje domaćinstva i putovanja u vezi sa navedenim aktivnostima.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Sve što treba da znate o antibioticima: Obavezno se pridržavajte ovih saveta

     

    U ukupnim neplaćenim poslovima žene u proseku provedu malo više od četiri sata (4:09), a muškarci malo više od dva sata (2:03), što znači da žene dvostruko duže vremena provode na ovim aktivnostima.

     

    Interesantno je da je skoro devet od deset žena reklo da se bavilo aktivnostima u vezi sa bavljenjem hranom, a samo tri od deset muškaraca. Tako su žene koje su upisale ove aktivnosti provele više od dva sata (134,9 minuta), a muškarci malo više od školskog časa (53,2) u obavljanju istih.

     

    U okviru aktivnosti održavanja domaćinstva, učestvovalo je skoro dve trećine žena i više od trećine muškaraca (63,5 odsto prema 39).

     

    I žene i muškarci koji su upisali da su se bavili ovim aktivnostima, odnosno čišćenjem stana i dvorišta, snabdevanjem, grejanjem i vodom i slično, proveli su malo više od jednog sata u ovim aktivnostima (žena 67,7 minuta, muškarci 69,8 minuta).

     

    Na brigu o detetu, odnosno na čuvanje, hranjenje, oblačenje, podučavanje, igru sa detetom i slično, žene su, njih 17 odsto, u proseku provele više od dva sata (146 minuta), a muškarci su, njih 11 odsto, proveli malo više od sat i po (99,1 minut).

     

    Kupovinu i usluge upisalo je 39 procenata žena i 37 procenata muškaraca i u njima su žene provele 41,6 minuta, a muškarci 39,5 minuta.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    U baštovanstvu i brizi o kućnim ljubimcima učestvovala je petina anketiranih (20,4 odsto žena i 19,5 odsto muškaraca). Žene koje su se bavile ovim aktivnostima provele su nepunih sat i po (84,1 minut), a muškarci malo više od dva sata (121,7 minuta).

     

    Sve u svemu, 93,3 odsto žena je učestvovalo u neplaćenim aktivnostima prema 77 odsto muškaraca i u njima su provele u proseku skoro četiri i po sata (266,9 minuta), a muškarci malo više od dva i po sata (160 minuta), piše u publikaciji „Korišćenje vremena u Republici Srbiji 2021/2022“.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo