Vlada usvojila uredbu: Za neke u Srbiji biće obavezne ćiriličko-latiničke tastature
Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o načinu upotrebe i nabavke dvoazbučnih ćiriličko-latiničkih tastatura.
Obaveznom upotrebom ovakvih tastatura, navodi Vlada Republike Srbije, doprinosi se efikasnoj i održivoj primeni svih odredaba Zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma.
„To će u praksi olakšati obaveznu upotrebu srpskog jezika i ćiriličkog pisma u radu državnih organa, organa autonomnih pokrajina, gradova i opština, ustanova, privrednih društava i drugih organizacija, zatim u radu javnih preduzeća i javnih službi, kao i u radu drugih organizacija prilikom sprovođenja poslova utvrđenih zakonom kojim se uređuje službena upotreba jezika i pisama“, navodi se u saopštenju.
PROČITAJTE JOŠ: Pošta Srbije u više slučajeva kršila zakon: Državni revizori imali pune ruke posla
Nove dvoazbučne ćiriličko-latiničke tastature moraće da nabave i sva preduzeća i „drugi oblici organizovanja“, koji obavlјaju delatnost sa većinskim učešćem javnog kapitala, zatim preduzeća i drugi oblici organizovanja u oblasti naučnoistraživačke delatnosti koji se ne osnivaju po propisima o javnim službama, a koji posluju odnosno obavlјaju delatnost sa većinskim učešćem javnog kapitala, profesionalna i strukovna udruženja koja predstavlјaju svoju oblast na nacionalnom i međunarodnom nivou, kao i javne medijske ustanove RTS i RTV.
Ministar kulture Nikola Selaković u septembru prošle godine najavio je mogućnost uvođenja obaveznih dvoazbučnih tastatura u javnom sektoru, navodeći da je ćirilica ugrožena.
– Kada pogledate tastature koje se koriste u Srbiji, one nisu čak ni latiničke. One nisu na našoj latinici. Gde je slovo ć, gde je slovo nj, gde je slovo lj, gde je slovo dž, vi to na tastaturama nemate. To je nešto što je standard u drugim državama koje imaju svoja pisma – rekao je tada Selaković za RTS.
Podsetivši da su pre nekoliko godina Skupština Srbije i Skupština Republike Srpske donele Zakon o upotrebi ćirilice u javnom prostoru, zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma, Selaković je rekao da se u zakonu navodi da je ćirilica matično pismo srpskog jezika i da je uporište nacionalnog identiteta.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
То је требало одавно да се уведе. Сва увезена роба, мора имати упуство и на ћирилици. Хоће производе из Хрватске, Немачке, Италије, Албаније,… да продају у Србији, онда упуство на ћирилици. Како је некада БЕК на конзервама писао упуство на Арапском и то у зеленој боји. Тастатуре у Немачкој нису на Енглеском, тако је и у Француској. Енглески није светски језик, већ један од светских језика. Светски језици и писма су Енглески, Француски, Руски, Кинески , Немачки, мада се могу користити и други. Тако Ја очекујем да ће у Згребу да се ускоро отвори штампарија на ћирилици. Хоћеш тржиште, онда мораш да испоштујеш. Незнаш да пишеш, плати преводиоце. Наши ђаци и студенти су изузетно надарени, па нека зараде неку лову.
Čemu služi ikonica za jezik dole desno osim da se odradi promena jezika na bilo koji svetski, tako i ćirilicu na postojećoj tastaturi? To i bebe znaju da urade, valjda će znati i oni kojima je potrebno za posao. Mi to koristimo svakodnevno i ne vidim razlog zašto bih kupovala drugu tastaturu? Ili ne daj Bože nove laptopove, jel vam to cilj da trošite naš novac?