• Veliki dobrotvor Sava Lozanić iz Melenaca dobio nadimak „Majka Srbija“

    U rodnim Melencima, u ranom detinjstvu, Sava Lozanić je ostao siroče, ali je uprkos tome stekao veliki imetak i nadimak „Majka Srbija“. Ne bez razloga, jer je bio veliki dobrotvor.   Sava Lozanić rodio se 1882. godine u Melencima, kao sin jedinac oca Drage i majke Marije. Njegovo detinjstvo nije bilo nimalo idilično. Rano je […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Veliki dobrotvor Sava Lozanić iz Melenaca dobio nadimak „Majka Srbija“

    U rodnim Melencima, u ranom detinjstvu, Sava Lozanić je ostao siroče, ali je uprkos tome stekao veliki imetak i nadimak „Majka Srbija“. Ne bez razloga, jer je bio veliki dobrotvor.

     

    Sava Lozanić rodio se 1882. godine u Melencima, kao sin jedinac oca Drage i majke Marije. Njegovo detinjstvo nije bilo nimalo idilično. Rano je ostao siroče, otac i majka su mu umrli, a on se kao golobradi junoša zaputio u Srbiju, u prestoni grad Beograd. Zaposlio se u fabrici železnog nameštaja „Braća Gođevac“ i ubrzo je stekao poverenje svojih poslodavaca. Sposobni i vredni mladić upoznao je u Beogradu Jelenu Rajković iz imućne porodice i 1906. godine se venčao sa njom. U skladnom braku Sava i Jelena dobili su četiri kćeri – Cvetu, Radmilu, Ružicu i Milicu.

     

    Preduzimljivi Sava Lozanić spojio je miraz i kredit, koji mu je odobrila Srpsko-amerikanska banka. Kupio je staru livnicu na Dorćolu i ubrzo je imao svoju firmu – „Livnicu i emajlirnicu Merkur“. Livnica ovog časnog čoveka naprečac je stekla ono što danas naslovljavamo kao brend, Sava je vredno radio, a posao se širio. Kao što je to gotovo uobičajeno na ovim balkanskim prostorima, ratna dešavanja 1914. prekinula su ovu bajkovitu priču, Sava je opasao oružje i krenuo u rat za odbranu Srbije.

     

    Mašine iz livnice su uvijene u platna i zakopane, a Jelena se sa ćerkama sklonila u Kragujevac, gde je šila kape za srpsku vojsku. Za to vreme Sava je vojevao, prošao albansku golgotu, ali doživeo i uskrsnuće srpske vojske i pohod u otadžbinu. Kada se vratio, zahvaljujući brizi supruge Jelene o mašinama i opremi, mogao je odmah da započne proizvodnju. I tako je i bilo.

     

    sava lozanić

     

    Sava Lozanić lio zvona za mnoge pravoslavne crkve

     

    Bile su to godine velikog uspona Save i njegovog „Merkura“. Lio je zvona za mnoge pravoslavne crkve i manastire po Srbiji, ali i širom tadašnje Jugoslavije. Za crkvu u Kovinu, na primer, izlio je tri zvona, od kojih je najveće bilo teško više od 400 kilograma. Od oduševljenih parohijana stiglo mu je i pismo zahvalnosti, priča njegova unuka Milica Hakman, koja i danas čuva to pismo.

     

    Treba pomenuti da je „Merkur“ dvadesetih godina 20. veka izlio i isporučio zvona i za pravoslavnu crkvu u Jasenovcu, mestu koje će u Drugom svetskom ratu postati najveće stradalište Srba. I crkva i zvona uništeni su već 1941. godine. Lio je zvona i za jednu od najlepših pravoslavnih crkava na Balkanu, za onu u Mostaru.

     

    Ali, Sava nije bio poznat samo po tome što zvona iz njegove livnice odaju čaroban i harmoničan zvuk, kako su mu često pisali prezadovoljni naručioci. On je bio i veliki dobrotvor. Davao je siromašnima i ubogima, pomagao umetnike, finansirao je pevačko društvo „Abrašević“, pomagao fudbalski klub BSK, štićenike Doma slepih u Zemunu… Poklonio je i zvono za crkvu u selu Zvezdan kod Zaječara, Srbima koji su se 1928. godine tamo naselili sa Kosova.

     

    sava lozanić
    Sava Lozanić sa unucima

     

    Stekao je veliki ugled i u Beogradu

     

    Njegova dobročinstva donela su mu nadimak „Majka Srbija“. Stekao je i veliki ugled u Beogradu. Na porodičnu slavu dolazili su mu znameniti prestonički uglednici, kao glumica Žanka Stokić, upravitelj Narodnog pozorišta Milan Predić i mnogi drugi. On sam živeo je skromno. I dok je porodica išla na letovanje, Sava je ostajao u livnici  i nadgledao radove.

     

    Drugi rat koji je preživeo bio je poguban po posao i imetak Save Lozanića. Livnica je potpuno uništena u bombardovanju 1941. godine. To nije sprečilo posleratnu komunističku vlast da protiv Save krene u obračun, apsurdno ga optužujući za ratno profiterstvo. Od suđenja spasli su ga njegovi nekadašnji radnici, ali nisu mogli da spreče i nacionalizaciju njegove preostale imovine. Sava je naprečac umro 29. jula 1952. godine u Celju, u Sloveniji.

     

    saborna crkva u mostaru
    Sava Lozanić je radio zvona i za Sabornu crkvu u Mostaru

     

    Proteklih decenija malo se ko sećao ovog dobrotvora

     

    Osim njegovih potomaka, u proteklim decenijama Save se malo ko sećao. On nema ulicu u Beogradu, niti u rodnim Melencima. Sećanje na njega oživeo je film „Zvona Save Lozanića“, reditelja Dragana M. Ćirjanića i scenariste Zorana Stefanovića, čijom ljubaznošću su nam prosleđene skenirane fotografije i dokumentacija, koju čuva Savina unuka Milica Hakman.

     

    Od materijalnog, ostala su zvona sa žigom Merkura, u hramovima SPC. Ali i još jedno neobično svedočanstvo, sačuvano i posle više decenija – poneki poklopac za šahtove po Beogradu, i na takozvanoj Kraljičinoj plaži na crnogorskom primorju, na kojima se razaznaje naziv livnice „Merkur“.

     

    U razgovoru sa Milicom Hakman, nismo uspeli da saznamo da li je Sava, kada je već bio znamenita ličnost, dolazio u rodno selo Melence i imao kontakte sa nekim iz sela.

     

    – To je ostala nepoznanica. Znate, dedi je oduzeta imovina posle rata, imao je on drugih briga. Znali smo samo da u tom selu ima još Lozanića, ali ne i da li smo neki rod – kaže Savina unuka Milica Hakman.

     

    milica hakman
    Savina unuka Milica Hakman

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]