Vakcinacija protiv sezonskog gripa: Zašto je važna i kome se naročito preporučuje
Dom zdravlja „Dr Boško Vrebalov“ iz Zrenjanina je saopštio da je 2. oktobra počela vakcinacija protiv sezonskog gripa i da se svi zainteresovani građani mogu javiti svom izabranom lekaru kako bi primili svoju dozu. Na našem području je distribuirano 5.030 doza četvorovalentne vakcine Influvac tetra. Svake godine Svetska zdravstvena organizacija daje preporuke za […]
Dom zdravlja „Dr Boško Vrebalov“ iz Zrenjanina je saopštio da je 2. oktobra počela vakcinacija protiv sezonskog gripa i da se svi zainteresovani građani mogu javiti svom izabranom lekaru kako bi primili svoju dozu.
Na našem području je distribuirano 5.030 doza četvorovalentne vakcine Influvac tetra.
Svake godine Svetska zdravstvena organizacija daje preporuke za sastav vakcine u nastupajućoj sezoni gripa za Severnu hemisferu na osnovu dominantnih sojeva virusa koji su bili u cirkulaciji tokom prethodne sezone.
PROČITAJTE JOŠ: Porodica Snežane Kašaš Antonović već peti dan traga za njom
U Zavodu za javno zdravlje Zrenjanin navode da je vakcina protiv gripa najbolja, sigurna i najefikasnija mera prevencije.
„Zaštita se postiže dve do tri nedelje posle imunizacije. Vakcinacija protiv sezonskog gripa se preporučuje pre početka sezone gripa, u oktobru i novembru, ali je opravdana i tokom sezone. Imunitet se stvara na soj virusa gripa sadržan u vakcini i traje od 6 do 12 meseci. Preporuka je da se osoba vakciniše svake godine. Važno je napomenuti da se kod vakcinisanih u slučaju obolevanja razvija blaža klinička slika“, kažu u Zavodu za javno zdravlje Zrenjanin.
Grip dovodi do smanjenja radne sposobnosti
Obavezno davanje vakcine protiv gripa je usmereno na populaciju koja je u najvećem riziku od nastanka ozbiljnih komplikacija. To su trudnice i sve osobe sa hroničnim poremećajima kardiovaskularnog i plućnog sistema, uključujući astmu, dijabetes, hronična oboljenja bubrega i jetre i degenerativnim oboljenjima. Usmereno je i na zdravstvene radnike koji rade na odeljenjima sa povećanim rizikom.
Vakcina se preporučuje i osobama sa malignim oboljenjima i oslabljenim imunim sistemom. Za štićenike i zaposlene u institucijama za stara lica, odnosno gerontološkim centrima, i ustanovama socijalne zaštite, takođe je obavezno sprovođenje imunizacije protiv gripa.
Vakcina protiv gripa se može dati istovremeno ili u bilo kom vremenskom razmaku sa vakcinom protiv virusa korona ili sa vakcinom protiv oboljenja izazvanih Streptokokusom pneumonije za lica u posebnom riziku. Pritom se vakcine daju u različite ekstremitete.
Grip na globalnom nivou predstavlja veliki javnozdravstveni i socioekonomski problem. Dovodi do smanjenja radne sposobnosti i opterećenja zdravstvenog sistema. Izaziva ga virus gripa, tipovi A i B. Odgovoran je za pojavu epidemija i pandemija.
Opšte preventivne mere koje pomažu u sprečavanju širenja virusa gripa, kao i drugih respiratornih infekcija su pokrivanje nosa i usta maramicom tokom kašljanja i kijanja. Nakon toga se maramica odlaže u kantu. Važno je ne dodirivati rukama oči, nos i usta, jer se virus na taj način najlakše i najčešće prenosi.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Obavezno je pranje ruku vodom i sapunom, posebno nakon kašljanja i kijanja. Ukoliko voda nije dostupna, za dezinfekciju ruku se može upotrebiti sredstvo na bazi alkohola. Neophodno je i izbegavati kontakt sa bolesnim osobama.
U slučaju obolevanja, potrebno je ostati kod kuće i ne ostvarivati kontakte sa drugim ljudima.
Registrovan još jedan slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.