• U reku Begej pušteni venci, u znak sećanja na stradanje zrenjaninskih Jevreja

    U Zrenjaninu je komemorativnim skupom na pešačkom mostu i svečanom akademijom u Narodnom muzeju, obeležena 77. godišnjica deportacije zrenjaninskih Jevreja na gubilišta i u logore.   Na skupu je Isak Asijel, rabin Srbije, govorio Kadiš, molitvu za mrtve, u kojoj je pored zrenjaninskih Jevreja pomenuo i stradale na svim stratištima u nekadašnjoj Jugoslaviji i u […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    U reku Begej pušteni venci, u znak sećanja na stradanje zrenjaninskih Jevreja

    U Zrenjaninu je komemorativnim skupom na pešačkom mostu i svečanom akademijom u Narodnom muzeju, obeležena 77. godišnjica deportacije zrenjaninskih Jevreja na gubilišta i u logore.

     

    Na skupu je Isak Asijel, rabin Srbije, govorio Kadiš, molitvu za mrtve, u kojoj je pored zrenjaninskih Jevreja pomenuo i stradale na svim stratištima u nekadašnjoj Jugoslaviji i u logorima okupiranih evropskih zemalja.

     

    – Pre početka Drugog svetskog rata u Banatu je živelo 4.113 Jevreja, a u našem gradu oko 1.300. Imali su ovde svoju opštinu, biblioteku, sinagogu… Jevreji su početkom rata bili prvi na udaru, počela je pljačka radnji i kuća a 14. avgusta 1941. godine pohapšene su sve jevrejske familije koje su još bile u svojim domovima. Tada je zauvek nestalo oko 1.200 zrenjaninskih Jevreja, dok je stotinak uspelo da izbegne hapšenja, a Banat je postao neslavna sredina koja se pod nacističkom vlašću među prvima proglasila za oslobođenu od Jevreja – podsetila je u obraćanju prisutnima na mostu Ivana Kukolj Solarov.

     

    Na komemoraciji je govorila i Ljiljana Popov, predsednica Jevrejske opštine Zrenjanin, koja je podsetila da su rekom Begej pre 77 godina Jevreji otišli u nepovrat. Ona se zahvalila i predstavnicima jevrejskih opština iz drugih gradova, koji su se pridružili komemoraciji, kao i predstavnicima Grada Zrenjanina, koji pomaže ovu malu zajednicu.

     

    – Ovaj skup je više od komemoracije, on je primer da ovaj grad neguje toleranciju i zajedništvo, sećajući se prošlosti. Slava onima koji su otišli – poručila je Ljiljana Popov.

     

    Prisutnima se obratio i 95-godišnji Teo Kovač, jedan od retkih preživelih banatskih Jevreja.

     

    – Kao i još neki, malobrojni, preživeo sam nekim mnogostrukim čudom. Ovaj skup je i sećanje na sve banatske Jevreje, uz napomenu da je Banat imao neslavnu prošlost da je postao prvi oslobođen od Jevreja, već u avgustu 1941. godine – podsetio je Kovač.

     

    Vence u Begej, kojim su 1941. na šlepovima odvezeni zrenjaninski Jevreji, sa mosta su u vodu pustili predstavnici brojnih jevrejskih opština, preživeli zrenjaninski Jevreji, pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina Duško Radišić i predstavnici Srednjobanatskog upravnog okruga.

     

    Nakon komemoracije, u Narodnom muzeju je održana svečana akademija, a potom je u malom salonu otvorena izložba o učešću Jevreja iz Srbije u Prvom svetskom ratu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]