• Svetska nedelja dojenja: Priprema trudnica za buduće uloge majki

    Od 1. do 7. avgusta se obeležava Svetska nedelja dojenja. Tim povodom, patronažne sestre Doma zdravlja „Dr Boško Vrebalov“ iz Zrenjanina su, u okviru online Škole za psiho-fizičku pripremu trudnica, održale čas posvećen dojenju.   „Tema dojenja redovno je na programu obuke budućih mama. Naša Patronažna služba, u saradnji sa Dispanzerom za žene, ulaže napor […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Svetska nedelja dojenja: Priprema trudnica za buduće uloge majki

    Od 1. do 7. avgusta se obeležava Svetska nedelja dojenja. Tim povodom, patronažne sestre Doma zdravlja „Dr Boško Vrebalov“ iz Zrenjanina su, u okviru online Škole za psiho-fizičku pripremu trudnica, održale čas posvećen dojenju.

     

    „Tema dojenja redovno je na programu obuke budućih mama. Naša Patronažna služba, u saradnji sa Dispanzerom za žene, ulaže napor tokom cele godine da kroz školu, radionice i individualne razgovore predstavi ženama važnost dojenja u prvih šest meseci detetovog života. Trudimo se i da ih naučimo kako se pravilno doji i kako se čuva zdravlje majčinih grudi“, kažu u zrenjaninskom Domu zdravlja.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Policija sve češće interveniše jer se građani žale na okupljanja mladih

     

    Svetska nedelja dojenja svake godine se obeležava u više od 170 zemalja sveta. Svetska alijansa za podršku dojenju inicirala je ovu kampanju kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju. Svake godine pažnja je usmerena na različite teme od značaja za dojenje.

     

    Podrži dojenje – za zdraviju planetu

     

    „Podrži dojenje – za zdraviju planetu“ slogan je ovogodišnje Svetske i nacionalne nedelje dojenja. On ukazuje na važnost dojenja u očuvanju životne sredine.

     

    „Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života. Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete sisanjem ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije. Dojenje je ključni faktor preživljavanja, zdravlja i blagostanja odojčadi i majki. Predstavlja vitalni deo održivog razvoja i značajnu komponentu globalne akcije okončanja poremećaja uhranjenosti“, objašnjavaju u Domu zdravlja Zrenjanin.

     

    Samo oko 40 odsto svih beba rođenih u toku godine isključivo se doji do šest meseci starosti, a samo 45 odsto nastavlja dojenje do druge godine života. Često postoji nedostatak podrške dojenju, bilo u zdravstvenom sistemu, na radnom mestu ili u zajednici. Nedostatak porodiljskog, odnosno roditeljskog odsustva i podrške na radnom mestu predstavlja veliki izazov za optimalno dojenje.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]