Šta je digitalno nasilje i kako da ga zaustavimo?
Razvoj informacionih tehnologija olakšao je kontakte među ljudima i učinio da razmena informacija prevaziđe državne granice i ukine pojam geografske udaljenosti. Komunikacija i odnosi među ljudima postali su intenzivniji u virtuelnoj meri. A to je sa sobom donelo i neke pošasti, kao što je digitalno nasilje. Danas o ovoj pojavi mediji sve više pišu […]
Razvoj informacionih tehnologija olakšao je kontakte među ljudima i učinio da razmena informacija prevaziđe državne granice i ukine pojam geografske udaljenosti. Komunikacija i odnosi među ljudima postali su intenzivniji u virtuelnoj meri. A to je sa sobom donelo i neke pošasti, kao što je digitalno nasilje.
Danas o ovoj pojavi mediji sve više pišu i glasnije govore, zato što pojedinci zloupotrebljavaju društvene mreže kako bi se neko namerno naljutio, uplašio, povredio ili ponizio. Osobe koje su napadnute mogu da imaju psihičku presiju 24 sata dnevno, svakog dana, preko društvenih mreža koje godinama beleže najveći broj korisnika: Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram, Twitter, Facebook messenger…
PROČITAJTE JOŠ: AURORA VITA mnogim starim osobama život promenila nabolje
Najčešći termini koji karakterišu digitalno nasilje su sajber proganjanje, sajber zlostavljanje, targetiranje, sajber seksualno uznemiravanje, osvetnička pornografija…
– Nismo ni svesni koliko rizikujemo kada otvaramo neku aplikaciju na internetu. Tada često treba uneti svoje lične podatke, što nije uvek bezbedno, jer sve aplikacije nisu verifikovane. Takođe, neke igrice zahtevaju unošenje ličnih podataka, broj telefona i tako dalje, pa naši lični podaci postaju dostupni. Uznemiravanje kreće tako što nasilnik zove, pronađe našu lokaciju ili našu fotografiju zloupotrebi i napravi lažni profil – objašnjava u razgovoru za portal zrenjaninski.com diplomirana pravnica Violeta Stamenković.
Svi možemo da budemo žrtve
Internet nasilje je tema koja postaje naša realna svakodnevnica jer preko interneta svi možemo da budemo žrtve – kako odrasli tako i deca. Ova vrsta nasilja je specifina jer nasilnicima pruža mogućnost anonimnosti. Žrtve mogu da pretrpe veliku psihičku i zdravstvenu štetu, pošto ne vide mogućnost da se zaštite ili odbrane.
– Bitno je da svako zna da se digitalno nasilje može zaustaviti. Deca, ako su žrtve nasilja, treba da potraže pomoć od osobe kojoj veruju – roditelja, staratelja, bliskog člana porodice… U školi se mogu obratiti psihologu ili pedagogu, kao i nastavniku ili profesoru. Ukoliko se plaše i ne žele da se obrate nikome starijem u svojoj okolini, treba da pozovu besplatan broj 19833. U pitanju je Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu – ističe Violeta Stamenković.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Ako ste odrasla osoba i nasilje se dešava nad vama na društvenoj mreži, blokirajte nasilnika. Obavezno prijavite nasilje toj društvenoj mreži jer kompanije treba da štite svoje korisnike. Ukoliko ste u neposrednoj opasnosti, obavezno kontaktirajte policiju.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.