SREDNJI BANAT OSTAJE BEZ PRUGA
ZRENJANIN – Ukoliko se neko čudo ne dogodi, 180 kilometara pruge u srednjem Banatu biće ukinuto. Reč je o deonicama Zrenjanin fabrika stanica – Sečanj – Vršac – Bela Crkva i Rimski šančevi – Orlovat.Ove deonice „Železnica Srbije“ okvalifikovala je kao nerentabilne, pokušala da ih prebaci u nadležnosti pokrajine odnosno lokalnih samouprava ali kako ni […]
ZRENJANIN – Ukoliko se neko čudo ne dogodi, 180 kilometara pruge u srednjem Banatu biće ukinuto. Reč je o deonicama Zrenjanin fabrika stanica – Sečanj – Vršac – Bela Crkva i Rimski šančevi – Orlovat.Ove deonice „Železnica Srbije“ okvalifikovala je kao nerentabilne, pokušala da ih prebaci u nadležnosti pokrajine odnosno lokalnih samouprava ali kako ni kod jednih nije bilo interesovanja, prugama po svemu sudeći sledi gašenje.
Istina je da su ovo zapuštene i devastirane pruge, i da lokalne samouprave na tim pravcima kad bi udružile celokupne svoje budžete nemaju dovoljno za njuhovu sanaciju, potvrđuje za portal zrenjaninski.com Dušan Šijan, načelnik Srednjobanatskog upravnog okruga.- To su pruge gde vozovi idu brzinom 20, 30 kilometara na sat i gde je najveće osovinsko opterećenje jedva 16 tona. Ipak, te pruge su od velike važnosti za gradove i naselja kroz koje prolaze i ja se nadam da bi neko rešenje ipak moglo da se pronađe, kaže Šijan i navodi primer revitalizovane pruge Beograd – Vršac, gde voz razvije brzinu od 100 kilometara na sat, gde je osovinsko opterećenje 22,5 tone pa su vozovi puni putnika a teretni saobraćaj cveta.
Kako portal zrenjaninski.com saznaje, pruga Rimski šančevi – Orlovat praktično ne radi godinama a što se tiče pruge Zrenjanin fabrika stanica – Vršac, na njoj retko, četiri do pet puta godišnje prođe neki teretnjak sa žitom i kukuruzom.Upućeni tvrde da je pruga u boljem stanju, teretnog bi saobraćaja sigurno bilo više jer potrebe postoje. Ne može sve u kamione koji tutnje regionalnim putevima i potpuno ih uništavaju.
MMF je kategoričan – od „Železnice Srbije“ traži da troškove smanji. U njih spadaju i nerentabilne pruge. Ako nekom trebaju, neka ih finansira, kažu u „Železnicama“. Kako da ih finansiramo sad kad su potpuno devastirane, kažu u lokalnim samoupravama.Šta će do kraja biti, ostaje da se vidi. A tek za malu utehu – problem sa železničkim saobraćajem imaju i Nemci. Imaju dobre pruge i brze vozove ali nemaju mašinovođe, tako bar piše Dojče vele.
Vec godinama zitelji Banata su osudjeni na autobuski prevoz. Apelujem na sve nadlezne institucije a pre svega na Pokrajnsku vladu da iznadju nacin da osposobite over deonice jer ce one i tesko bit rentabilne ako ljudima ponudite mogucnost da putuju po nizim cenama uz pristojan kvalitet. Ni pruga beograd vrsac nije bilo rentabilna Ali glee cuda dolaskom novih vozova postala je jako interesantna. Licno poznajem dosta ljudi koji bukvalno putuju svakodnevno za Bg na fakultet na posao na terapiju.
Kako nema para? Koliko samo radnika drzava placa iz NASEG budzeta da dodju „strani investitori“, i kome jos trebaju takvi „investitori“ koji ne placaju svoje radnike nego to radi drzava? Para ima nego se razbacuju na sve strane, i jos niko i netrazi da se sve odjednom plati, nego po malo, svake god po 10 km i jednu stanicu da urade pa ce biti dobro.