• Školama upućene smernice za unapređenje vaspitnog rada sa učenicima

    Ministarstvo prosvete je saopštilo da je u cilju obezbeđivanja kontinuiteta u obrazovno-vaspitnom radu i dostizanja ciljeva obrazovanja i vaspitanja, a uzimajući u obzir posledice majskih tragedija, uputilo svim školama smernice za organizaciju i realizaciju obrazovno-vaspitnog rada u osnovnim i srednjim školama u školskoj 2023/2024. godini, sa posebnim naglaskom na unapređivanje vaspitnog rada sa učenicima.   […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Školama upućene smernice za unapređenje vaspitnog rada sa učenicima

    Ministarstvo prosvete je saopštilo da je u cilju obezbeđivanja kontinuiteta u obrazovno-vaspitnom radu i dostizanja ciljeva obrazovanja i vaspitanja, a uzimajući u obzir posledice majskih tragedija, uputilo svim školama smernice za organizaciju i realizaciju obrazovno-vaspitnog rada u osnovnim i srednjim školama u školskoj 2023/2024. godini, sa posebnim naglaskom na unapređivanje vaspitnog rada sa učenicima.

     

    Osnovni cilj obrazovno-vaspitnog rada u ovoj školskoj godini predstavlja razvoj pozitivnih ljudskih vrednosti kod učenika i unapređivanje odnosa zasnovanih na međusobnom poštovanju, saradnji i solidarnosti, uz uvažavanje različitosti. Zbog toga je smernicama predviđeno nekoliko aktivnosti.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Mališane iz vrtića „Poletarac“ i njihove vaspitačice dočekaće uređen pod

     

    Predloženo je da se prvi nastavni dan organizuje kroz razgovor sa učenicima kako bi se upoznali sa planom rada, kao i da se pokrenu zajednički razgovori sa svim akterima školskog života, u cilju pravljenja obrazovne strategije kojom se odnosi u školi zasnivaju na poštovanju, uvažavanju, saradnji i solidarnosti.

     

    Tokom prve nastavne nedelje, od 4. do 8. septembra, trebalo bi organizovati tematsku nastavu, sa radionicama i drugim aktivnostima usmerenim ka negovanju empatije, vrednostima međusobnog poštovanja, saradnje i solidarnosti, uz uvažavanje različitosti.

     

    U drugoj nastavnoj nedelji, od 11. do 15. septembra, nastavnici treba da sprovode inicijalno procenjivanje u okviru pojedinačnih predmeta, programa nastave i učenja. Takođe, preporučeno je i da sprovode dalje planiranje obrazovno-vaspitnog rada u skladu sa rezultatima inicijalnog procenjivanja.

     

    Samovrednovanje rada škole u oblastima kvaliteta

     

    Škole su u obavezi da godišnjim planom rada predvide samovrednovanje rada škole u oblastima kvaliteta – Podrška učenicima i Etos (opšta atmosfera u školi – tolerancija, osećaj zajedništva, dobri međuljudski odnosi, osećaj bezbednosti, briga o učenicima, partnerstvo sa roditeljima, dobra komunikacija i slično). Samovrednovanje će se realizovati u prvom polugodištu kako bi sprovođenje akcionog plana unapređivanja Podrške učenicima i Etosa bilo realizovano početkom i tokom drugog polugodišta.

     

    Tokom septembra sprovešće se i procena adaptacije za učenike petog razreda osnovne i prvog razreda srednje škole na novu sredinu i planiraće se mere podrške sa nastavnicima i učenicima.

     

    Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja je, u skladu sa ciljevima obrazovno-vaspitnog rada u školskoj 2023/2024. godini, kreirao novu slobodnu nastavnu aktivnost za učenike od petog do osmog razreda osnovne škole – Vrline i vrednosti kao životni kompas.

     

    Razvoj pozitivnih ljudskih vrednosti

     

    U srednjim školama posebna pažnja biće usmerena na izborne programe kojima će se podržati razvoj pozitivnih ljudskih vrednosti.

     

    Do kraja prvog polugodišta, škole će zajedno sa učenicima i roditeljima kreirati identitet (moto) škole tako što će definisati zajedničke vrednosti, očekivana ponašanja i ishode ponašanja u okviru škole i društva u celini, koje su u skladu sa utvrđenim identitetom. Tokom školske godine propagiraće se i ohrabrivati ponašanja učenika, nastavnika i roditelja u skladu sa definisanim identitetom škole. On će se kontinuirano obogaćivati i promovisati, kako u nastavi tako i izvan škole.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Obeležena 82. godišnjica deportacije Jevreja: Otkriven spomenik sa imenima svih stradalih

     

    Sastavni deo smernica čine i pripremljeni materijali za osnaživanje škola u različitim domenima vaspitnog rada kao i modeli priprema za realizaciju tematskih dana.

     

    „Tokom cele školske godine, u realizaciji svih nastavnih, vannanstavnih i ostalih oblika obrazovno-vaspitnog rada važno je dostizanje međupredmetnih kompetencija, odgovarajućih ishoda obrazovanja i standarda kvalifikacija kod svih učenika, kako bi njihovo obrazovanje ispunilo obrazovnu i vaspitnu funkciju neophodnu za uključivanje u savremeno društvo i svet rada kao i nastavak školovanja“, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]