RUKOTVORINE OD NEOBIČNOG MATERIJALA: Od rogoza prave sve i svašta
Dobar proizvod nađe kupca
ZRENJANIN – Radionica u preuređenoj letnjoj kuhinji, nešto malo alata i pribora i mnogo volje i truda, to je zanatska radnja Pavla Nećakova i njegovog oca Vese, u kojoj nastaju rukotvorine od neobičnog materijala, rogoza.
Zrenjaninski „Metiko“, kako se radnja zove, jedini je u regionu zemalja bivše Juge, a i šire, koji koristi rogoz kao osnovnu sirovinu.
– Rogoz je prirodni materijal, po svojoj sunđerastoj strukturi i mekoći različit od sličnih sirovina kao što je kukuruzna ljuštika, ili onih egzotičnijih poput bananinog lišća i morske trave. On je i hidroskopan i antistatičan i zbog toga su proizvodi od njega udobni i komforni – objašnjava Pavle.
Vojvodina je prepuna rogoza, koji raste u mirnim i plitkim vodama, kaže naš sagovornik, ali ističe da se za sirovinu u njegovoj radnji biraju najkvalitetnije biljke iz čistih staništa.
– Sečemo rogoz na lokaciji Carske bare i na nekoliko privatnih ribnjaka, dakle iz ekološki čistih sredina, a ne iz baruština i zagađenih kanala. Zbog toga je materijal sa kojim radimo garantovano ispravan – naglašava Pavle.
Njegov deda davnih dana pravio je predmete od tog materijala, a umeće je preneo na sinove, koji su svoje studije plaćali zaradom na papučama od rogozovine. U ovom zanatu nema mnogo promena, klešta, skalpel, makaze i igle, sav su alat koji se koristi u radionici. A najvažniji su dobra ideja i vešte ruke. Na spisku rukotvorina su raznolike papuče, torbe, asure i nameštaj. U posao je uključena i Pavlova supruga Maja, koja je zadužena za dizajn, što joj je i struka.
I pored teškoća sa kojima se privatni biznis u Srbiji po prirodi stvari suočava, Pavle i Maja optimisti su i imaju dugoročne planove u bavljenju ovim retkim i neobičnim zanimanjem.
– Plasman artikala ne ide lako, ali dobar proizvod ipak nađe kupca – veli Pavle.
On je shvatio da je Beograd jedino ozbiljno tržište, pa gro robe ide u prestoni grad. Pored toga, radnja se redovno predstavlja na sajmovima u okruženju, u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji, Bosni, Rumuniji, Mađarskoj… Jednog dana, možda „Metiko“ bude poznati izvozni brend, nada se Pavle.