Roditelji idu na sud jer im deca izostaju sa školskih časova!
Novi Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa odgovornost roditelja za neopravdane izostanke dece sa nastave. Prema novim propisima, roditelji su obavezni da 48 sati od trenutka kada im dete ne dođe u školu jave razlog. Nakon toga, dužni su da u roku od osam dana i zvanično opravdaju časove. Ukoliko se to ne dogodi, škola […]
Novi Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa odgovornost roditelja za neopravdane izostanke dece sa nastave.
Prema novim propisima, roditelji su obavezni da 48 sati od trenutka kada im dete ne dođe u školu jave razlog. Nakon toga, dužni su da u roku od osam dana i zvanično opravdaju časove. Ukoliko se to ne dogodi, škola obaveštava nadležne, a slede sankcije za roditelje.
U Prekršajnom sudu u Zrenjaninu zbog prekršaja iz člana 84. stav 2. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kojim je regulisana odgovornost roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika deteta za redovno pohađanje nastave, u 2017. godini podneto je 25 prekršajnih prijava od čega je 15 predmeta rešeno, a deset je još uvek u radu.
U ovoj godini podneto je 77 prekršajnih prijava, od čega je do sada rešeno 12 predmeta, a 65 predmeta se nalazi u radu.
Broj predmeta u ovoj oblasti povećan je iz razloga što je izmenama zakona promenjen ovlašćeni podnosilac zahteva za pokretanje prekršajnog postupka. Umesto Školske uprave, podnošenje zahteva prešlo je u nadležnost škola, saopštili su iz sekretarijata Prekršajnog suda u Zrenjaninu.
Najveći problem kod ovih predmeta je to što su to zahtevi koji se uglavnom podnose protiv roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika deteta koji se nalaze u inostranstvu, a nisu redovnim putem legalno odjavili svoje prebivalište, već se prema zvaničnim evidencijama vode da i dalje žive u Zrenjaninu. Sud do ovih saznanja dolazi u postupku prilikom uručenja poziva za saslušanje, kada od srodnika dobija informaciju da se okrivljeni nalaze na privremenom radu u inostranstvu.
Za ovaj prekršaj zaprećena je novčana kazna od 5.000 do 100.000 dinara za roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika deteta.