• PROZOR U PROŠLOST: Ugledni Velikobečkerečanin dr Emil Gavrila

    U godini kada se obeležava stogodišnjica Velikog rata, prisajedinjenje Vojvodine Srbiji i oslobođenje našeg grada 1918. godine, ne može se izostaviti veliko i značajno ime toga doba, dr Emila Gavrila.   On je kao radikalski prvak i prijatelj Jaše Tomića, advokat, političar i pisac, doprineo razvoju političkih događaja koji su obeležili početak veka na ovim […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    PROZOR U PROŠLOST: Ugledni Velikobečkerečanin dr Emil Gavrila

    U godini kada se obeležava stogodišnjica Velikog rata, prisajedinjenje Vojvodine Srbiji i oslobođenje našeg grada 1918. godine, ne može se izostaviti veliko i značajno ime toga doba, dr Emila Gavrila.

     

    On je kao radikalski prvak i prijatelj Jaše Tomića, advokat, političar i pisac, doprineo razvoju političkih događaja koji su obeležili početak veka na ovim prostorima.

     

    Rođen je 1861. godine u Velikom Bečkereku, u cincarskoj porodici, u ulici koja od 2002. godine nosi njegovo ime. U rodnom gradu završio je osnovnu školu i gimnaziju, a prava i filozofiju je studirao u više evropskih gradova: Beču, Bonu, Budimpešti, Minhenu, Berlinu i Parizu. Nakon završenih studija, vraća se u svoj rodni grad gde otvara advokatsku kancelariju.

     

    Kao advokat bio je veoma angažovan i stručan za političke parnice, u kojima je najčešće branio i zastupao predstavnike naroda, koji su se u monarhiji borili za nacionalnu, versku i prosvetnu slobodu i samostalnost. Zbog toga je i branio, zajedno sa rumunskim i slovačkim advokatima, osamnaest najpoznatijih rumunskih prvaka optuženih za veleizdaju, u Klauzenburgu, u Erdelju. Oni su oslobođeni opštom amnestijom.

     

    Pored svoje političke borbe na nacionalnom, verskom i prosvetnom polju za pravedniji položaj svih naroda u monarhiji, on je želeo da obrazuje i informiše naš narod u Velikom Bečekereku koji do tada nije imao glasilo na maternjem jeziku, mada su u gradu uveliko izlazili listovi na nemčkom i mađarskom jeziku. Zbog toga on zajedno sa prijateljima i saradnicima Jaše Tomića pokreće nedeljnik „Glas“. Prvi broj lista izašao je 5. januara 1887. godine, uoči Božića, kada narod ima više vremena za odmor i čitanje. Međutim, zbog političkih tekstova i ideja, list je iste godine i ukinut.

     

    Prvi list na srpskom jeziku
    Prvi list na srpskom jeziku

     

    Ugledan i uvažen, Gavrila biva izabran za poslanika Srpskog crkvenog sabora, koji je održan u Sremskim Karlovcima 1892. godine. Tri godine kasnije, 1895. pokušao je da zajedno sa Rumunima i Slovacima organizuje Kongres narodnosti u Budimpešti, kako bi sprečili uvođenje Zakona o građanskom braku i matičnim knjigama, odnosno mađarizaciju svih drugih naroda. Ovaj pokušaj nije uspeo, jer su zakoni usvojeni s jeseni iste godine.

     

    Svoju nacionalnu misiju, ovaj ugledni Velikobečkerečanin nastavio je 1896. godine u Bosni i Hercegovini, odnosno u Sarajevu. Tamo je sarađivao sa bosanskim Srbima boreći se za njihova verska i nacionalna prava. Pred samu aneksiju Bosne i Hercegovine pokrenuo je list „Naša riječ“, u kojem je iznosio agrarna i nacionalna pitanja bosanskih Srba.

     

    Jedno vreme boravio je i u Budimpešti, gde je 1901. godine postavljen za pravnog zastupnika Srpskog generalnog konzula. Sa tog mesta sarađivao je srpskim listovima koji su izlazili na tom prostoru, ali i sa mnogobrojnim stranim listovima, sa uvek istom temom, nacionalnim i verskim slobodama.

     

    Zbog optužbe da je sarađivao u pripremi sarajevskog atentata, zajedno sa suprugom Olgom interniran je iz Bosne. U internaciji je ostao sve do oslobođenja 1918.

     

    Nakon toga se vraća u Veliki Bečkerek, svoj rodni grad, i sa velikom snagom i žarom učestvuje u javnom i političkom životu grada. Već 1918. godine izabran je za počasnog predsednika Srpskog narodnog odbora, a novembra iste godine postaje član Narodne skuštine u Novom Sadu, koja je 25. novembra 1918. godine proglasila prisajedinjenje Baranje, Banata i Bačke Kraljevini Srbiji.

     

    Težeći da u novoj državi, Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, izbori što bolji položaj za svoj Banat, postavljen je 1920. za velikog župana Torontalske županije. U tom cilju zalagao se za dogovor Srba, Hrvata i Slovenaca oko formiranja nove državne tvorevine.

     

    Kasnije, 1931. godine, imenovan je za senatora Kraljevine Jugoslavije, i na toj dužnosti ostaje do smrti. Umro je iznenada, na odmoru, u Rogaškoj Slatini 27. jula 1933. Sahranjen je u Velikom Bečekereku.

     

    Nada Boroš

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]