PROZOR U PROŠLOST: Kako je nastala i nestala Bečkerečka ćuprija
Za portal „Zrenjaninski“ piše istoričarka Nada Boroš
Veliki most, ili „Bečkerečka ćuprija“, izgrađen je 1904. godine, na mestu starog drvenog mosta, koji se pokazao kao nedovoljan za sve življi putnički saobraćaj koji se odvijao preko njega.
Novoizgrađeni most je bio u stilu secesije, od livenog čelika, a imao je veliki broj dekorativnih elemenata i ukrasa. Gvozdena konstrukcija mosta zbog dekorativnih secesijskih ukrasa delovala je čipkasto i prozračno. Zbog toga se cela vizura mosta utapala u ambijentalnu celinu Žitnog trga sa palatom Dunđerski i ondašnjim Vilzonovim trgom.
Konstrukcija mosta izlivena je u železari Rešice u današnjoj Rumuniji, po projektima firme „Fekete Hazi“ iz Budimpešte.
Zbog rečnog saobraćaja koji se odvijao Begejom, predviđeno je da se prema potrebi most u središnjem delu može podizati, radi propuštanja većih brodova.
Služba za podizanje mosta postojala je do četrdesetih godina dvadesetog veka, jer nakon toga nije bilo obučenih ljudi, majstora koji bi te specifične poslove radili.
Most je imao osvetljenje, kolovoz i trotoare na obe strane. Prilazno stepenište mosta bilo je od kamena, kao i potporni stubovi.
U konstrukciji mosta utisnuto je njegovo prvo ime „Eržebet hid“, a nakon 1918. godine, dobio je novo ime, Dositejev ili Veliki most.
Od svog nastanka most je zbog svoje izuzetne lepote i dekorativnosti bio inspiracija kako slikarima i fotografima tako i pesnicima koji su ga opevali u pesmi „Četir’ konja debela prešla preko Begeja“, ali i drugim pesmama.
U svojoj dugoj istoriji Veliki most ili „Bečkerečka ćuprija uzana k’o kutija“ bio je jedan od simbola grada, nešto po čemu je naš grad Veliki Bečkerek, Petrovgrad i Zrenjanin bio prepoznatljiv. Zbog svoje dekorativnosti i lepote, kao i zbog ekonomskog značaja koji je ovaj most imao, jer je povezivao centar grada i Žitni trg, a na njemu se nesmetano odvijao drumski i pešački saobraćaj, uvukao se u srce i nezaborav Zrenjaninaca. Oni i danas sa setom, ali i besom, pričaju o njegovom nepotrebnom uklanjanju, seči i otpadu za staro gvožđe, gde je Veliki most,“Bečkerečka ćuprija“ nepravedno završila.
Ove godine, meseca aprila, navršava se 47. godina od njegovog uklanjanja. Naime, na sednici Opštinske skupštine Zrenjanin, održane 28. februara 1969. godine, odbornici su doneli odluku da se Veliki most iseče i proda u staro gvožđe.
Odluka je bespogovorno sprovedena i krajem aprila 1969. godine „Bečkerečka ćuprija“ je nestala. Ostale su slike, pesme i sećanje na nju.
Međutim, uklanjanje mosta nije išlo lako i jednostavno….
Za portal „Zrenjaninski“ piše: istoričarka Nada Boroš