• Prozor u prošlost: Crkva na Gradnulici jedan od najznačajnijih hramova

    Odvajkada nebo iznad našeg grada paraju tornjevi crkava različitih vera i naroda. To svedoči da je ova sredina oduvek bila multinacionalna, multikonfesionalna i multikulturalna. Kako su naš grad naseljavali različiti narodi, svako od njih je gradio svoj molitveni dom u kome se molio i okupljao. Iako su prohujali vekovi, na sreću svih nas, svi molitveni […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Prozor u prošlost: Crkva na Gradnulici jedan od najznačajnijih hramova

    Odvajkada nebo iznad našeg grada paraju tornjevi crkava različitih vera i naroda. To svedoči da je ova sredina oduvek bila multinacionalna, multikonfesionalna i multikulturalna. Kako su naš grad naseljavali različiti narodi, svako od njih je gradio svoj molitveni dom u kome se molio i okupljao. Iako su prohujali vekovi, na sreću svih nas, svi molitveni hramovi u našem gradu su sačuvani, sem jevrejske sinagoge. Nju su fašisti srušili odmah nakon ulaska u grad, 1941. godine. Jedan od najznačajnih hramova koji već 240 godina okuplja srpske pravoslavne vernike je crkva na Gradnulici.

     

    U pitanju je crkva Vavedenja presvete Bogorodice, izgrađena 1777. godine, u današnjoj ulici Cara Dušana.

     

    Izgrađena je, kako svedoče istorijski podaci, na temeljima starog manastira koga su u šesnaestom i početkom sedamnaestog veka izgradili monasi pristigli iz manastira Hilandar. Građena je u baroknom klasicizmu, tipičnom za vojvođanske crkve građene u osamnaestom i devetnaestom veku.

     

    Unutrašnjost crkve bogato je ukrašena zidnim slikama i raskošnim ikonostasom koje su oslikali vrsni slikari, u različitim vekovima – Arsenije Teodorović početkom devetnaestog veka i Stevan Aleksić početkom dvadesetog veka.

     

    Za razliku od drugih molitvenih hramova u našem gradu, hram Vavedenja presvete Bogorodice u svojoj porti ima još dve svetinje. To su kapela sa moštima jeromonaha Prepodobnog Rafaila Banatskog i stari brest.

     

    crkva vavedenja presvete bogorodice
    Foto: Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin

     

    Crkva na Gradnulici ima status spomenika kulture od velikog značaja

     

    Kapela Prepodobnog Rafaila Banatskog koja se nalazi uz južni deo hrama, i u kojoj su smeštene mošti ovog sveca, izgrađena je u osamnaestom veku. Naime, Prepodobni Rafailo, koji je stigao iz manastira Hilandara, još za života je proglašen za sveca i čudotvorca. Zbog toga su ovaj hram i kapela postali mesto viševekovnog hodočašća.

     

    Stari brest, od koga je danas ostalo samo stablo, bez grana, jer je izgoreo u jednom požaru, zaštićen je Zakonom o zaštiti prirodnih dobara. I star je skoro pet vekova.

     

    Prema predanju, iz bresta je potekla lekovita voda za lečenje očnih bolesti, kada je Prepodobni Rafailo Banatski otpočeo bogosluženje u gradnuličkom manastiru.

     

    Danas crkva Vavedenja presvete Bogorodice ima status spomenika kulture od velikog značaja.

     

    I nakon toliko vremena postojanja, ovaj sveti hram okuplja mnoštvo naroda. On dolazi na molitve i verske obrede koji se bez prekida održavaju skoro dva i po veka.

     

    Za portal zrenjaninski.com piše istoričarka Nada Boroš

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]
    LARGE DESKTOP - 1400px