• PRIČE IZ OBUĆARSKE RADIONICE

    Sjajno kazivanje o smeni generacija i o tome kako mladi nasleđuju stare zanate

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    PRIČE IZ OBUĆARSKE RADIONICE

    ZRENJANIN – Pred Zrenjaninincima dobro znanom obućarskom radnjom u Ulici Narodnog fronta u našem gradu, obreli su se u isti mah nekadašnji gazda, majstor Svetislav Sandić, i novi vlasnik Bojan Lazarević, pa se pitaju za zdravlje.

    Novi i stari majstor: Bojan Lazarević i Svetislav Sandić
    Novi i stari majstor: Bojan Lazarević i Svetislav Sandić

    Bojan je od starog majstora preuzeo malu podrumsku obućarsku radnju i nastavio stari zanat, a Svetislav odavno uživa u penzionerskim danima, ali ne propušta priliku da obiđe naslednika.

    – Predao sam mu radnju i dao da radi i opstane u ovom prostoru, ali je danas mnogo teže zaraditi hleb kao zanatlija. Da mu nisam poklonio radnju, pitanje je da li bi uopšte mogao da počne sa zanatom. A kako tek da kupi nove mašine, da proširi posao – kaže stari majstor Svetislav i tvrdi da je u vreme njegovog majstorluka bilo daleko lakše.

    – I mušterije su imale više para i čini mi se da je sve bilo pristupačnije. Bez teškoća sam i porez plaćao i lepo se zarađivalo – govori 87- godišnja starina.

    Ipak, Bojan se ne žali, kaže da i sada može da se živi od ovog zanata, ako je čovek savestan i korektan prema mušterijama.

    – To se brzo uvidi i mušterije se vraćaju, a od Svetislava sam ih mnoge nasledio, kao i ove mašine na kojima radim, i prostor koji mi je dao – govori Bojan, koji je posao započeo sa bratom, koji se u međuvremenu odselio u Čačak i tamo otvorio radnju.

    Obućarska radionica
    Obućarska radionica

    U radnjici su sve stare mašine, na kojima je Svetislav radio, ali i mnogi pre njega. Tu je singerica, ali obućarska, koja je štepala još pre devet decenija.

    – Jeste ona stara, ali je takvog kvaliteta da joj nijedna nova nije ravna. Ona nijedan štih ne upusti – tvrdi Svetislav, a Bojan to potvrđuje.

    On sada radi samo popravke, i to uglavnom cipela i patika, ali radi i kožne torbice i ponekad uloške za obuću.

    – Za popravke ima mušterija, ali kad bi trebalo da se živi od izrade novih, teško bi se opstalo, mada konkurencija nije nešto velika, u Zrenjaninu ima još svega četiri obućarske radnje – kaže on.

    A na naše pitanje Svetislavu, ko njemu sada popravlja cipele, penzionisani majstor žustro odgovara:  

    – Kada sam se spremao za penziju, napravio sam pet pari cipela od prave kože, i jedne su išle u muzej na izložbu. Tu zalihu  koju sam sebi spremio, da živim još sto godina neću poderati, jer je to obuća od pravog materijala i ručno rađena – s ponosom ističe vrsni zanatlija.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]