POVRATAK U DAVNO PROŠLO VREME
Kako se zbližavala i provodila seoska omladina u prvoj polovini 20. veka
ZRENJANIN – Kako se seoska omladina međusobno upoznavala, zbližavala i razonodila u prvoj polovini 20. veka, mogli su da vide svi oni koji su u petak posetili Salon Narodnog muzeja Zrenjanin.
U Muzeju je, naime, održano „Banatsko veče – Rogalj“, koje su organizovali kustosi Etnološkog odeljenja.
U ovom kontekstu rogalj se odnosi na ugao dve ulice u selu (ćošak), gde se najčešće okupljala seoska omladina u večernjim časovima, mada se ova reč koristila za skupove te vrste koji su se održavali na bilo kom mestu u ulici – kod kapije, ulaznih vrata, na uličnoj klupi ispred kuće i tako dalje.
U prvi sumrak devojke su se okupljale i otvarale rogalj pesmama o momcima, udaji, ženidbi… Kad namire marvu kod kuće, momci odlaze devojkama na rogalj pevajući pesme.
Kako je rogalj nekada izgledao dočarali su KUD „Pionir“, Kulturni centar „Svetozar Marković“, Izvorna ženska pevačka grupa KUD-a „Pionir“, Izvorna pevačka grupa „Seferini“, gajdaš Vanja Ilijev i muzejski savetnik Miodrag Cvetić. Specijalne gošće programa bile su ččlanice „Gradnuličkih bisera“.
U okviru promocije kulturnog identiteta poslužen je deo onoga što se smatra tradicionalnom banatskom hranom – štrudle sa makom, sirom i višnjama, krofne, šmarne, tašci, šufnudle, gomboce, grenadirmarš… Posetioci su mogli da probaju i domaće banatsko vino i rakiju dudovaču.
Narodni muzej Zrenjanin realizovao je ovaj program pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje. Nadležni kustos za ovaj program je etnolog Branka Babić.