• Poslednjih dana internetom kruže lažne vesti o epidemiji virusa korona

    Ono sa čim se susrećemo iz dana u dan jesu: sve veći broj zaraženih virusom korona i sve veći broj lažnih vesti o njemu. Nažalost, po internetu je sve više informacija o virusu koje su, istovremeno i netačne i štetne. Na taj način odmažu u borbi za javno zdravlje i očuvanje mentalne higijene građana.   […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Poslednjih dana internetom kruže lažne vesti o epidemiji virusa korona

    Ono sa čim se susrećemo iz dana u dan jesu: sve veći broj zaraženih virusom korona i sve veći broj lažnih vesti o njemu. Nažalost, po internetu je sve više informacija o virusu koje su, istovremeno i netačne i štetne. Na taj način odmažu u borbi za javno zdravlje i očuvanje mentalne higijene građana.

     

    Istina, u vreme epidemije virusa korona, nemoguće je izbeći panične reakcije uplašenih ljudi. Međutim, izlišno je napominjati koliko je važno sačuvati pribranost.

     

    Ako bismo pošli od priča o nestašicama pojedinih namirnica ili artikala, bilo bi vrlo lako objasniti sve veće gužve po prodavnicama koje se ionako poslednjih nedelja svojski trude da održe balans između ponude i potražnje. A u prethodnih nekoliko dana dosta toga smo čuli na tu temu.

     

    Međutim, od velikog je značaja podsetiti da je oprez jedna od ključnih stvari na koju se treba fokusirati u ovom trenutku. Zato je nužno biti pažljiv u prihvatanju informacija sa kojima se svakodnevno susrećemo, jer one ne moraju biti pouzdane čak ni kada dolaze od osoba kojima verujemo.

     

    Pročitajte još: Ministarstvo zdravlja saopštilo najnovije podatke o broju zaraženih

     

    Budući da trenutno svi prolazimo kroz težak period, neistine mogu do nas da stignu i onda kada ne postoji loša namera – napetost i zabrinutost često utiču na pogrešno razumevanje informacije koja se, potom, širi dalje, u onom obliku u kom nije ni nastala.

     

    Zato apelujemo na građane da budu pažljivi u tumačenju vesti koje stižu do njih. Neophodno ih je pažljivo primiti i porazmisliti o logičkoj osnovi za njihovu (ne)istinitost.

     

    virus korona
    Foto: Pixabay

     

    Izvor je ključan

     

    Dakle, anonimni izvori nisu relevantni izvori. Tu spadaju i informacije koje stižu od neimenovanih stručnjaka, institucija, ali i onih koje dolaze od „bratovog brata koji radi tamo i tamo“ i sestre sa „Infektivnog odeljenja“.

     

    Informacije koje imaju veći kredibilitet su one u kojima se navode izvor i poreklo, a neretko postoji i link koji vodi do daljih i podrobnijih informacija.

     

    Tvrdnje o čudesnom leku za korona virus nisu pouzdane

     

    Činjenica da se i druge zemlje u ovom času bore sa ovom epidemijom potvrđuje da je reč o vrlo složenom problemu kojem nije lako stati na put. Zato priče o čudesnom, a svima dostupnom leku, treba uzimati sa velikom rezervom.

     

    Kome treba verovati?

     

    Možda je najbolje krenuti od zvaničnih institucija – i medijskih i zdravstvenih. Mislimo, naravno, na one koji imaju kredibilitet. Nepogrešivost ne postoji, ali je važno poverenje pokloniti onima koji ne prilaze laički problemu sa kojim se borimo.

     

    Proverite informacije koje dobijate

     

    Ono što stigne kao vest, važno je proveriti na više mesta. Uzmite sve s rezervom, kako bi se smanjila opasnost od širenja i lažnih vesti i panike.

     

    Aleksandra Idvorjan

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo