• Ove godine SOS telefon je koristilo za trećinu više žena žrtava nasilja

    U odnosu na isti period prošle godine, SOS telefon, uslugu koju pruža Zrenjaninski edukativni centar, ove godine je koristilo za trećinu više žena, koje su u porodici trpele neki oblik nasilja.   – Vanredno stanje, zabrana kretanja i izolacija stavili su na jednom ograničenom mestu žrtvu i nasilnika. Povećanje broja poziva posledica je te situacije. […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Ove godine SOS telefon je koristilo za trećinu više žena žrtava nasilja

    U odnosu na isti period prošle godine, SOS telefon, uslugu koju pruža Zrenjaninski edukativni centar, ove godine je koristilo za trećinu više žena, koje su u porodici trpele neki oblik nasilja.

     

    – Vanredno stanje, zabrana kretanja i izolacija stavili su na jednom ograničenom mestu žrtvu i nasilnika. Povećanje broja poziva posledica je te situacije. Procenat nasilja nad ženama povećan je u celom svetu u vreme pandemije, a verujemo da ni ovih 30 odsto nisu prava slika. Nasilja je bilo mnogo više ali žrtve nisu bile u situaciji da pozovu – kaže za portal zrenjaninski.com Danijela Loci, konsultantkinja pri SOS telefonu.

     

    U Zrenjaninskom edukativnom centru kažu da je veliki deo poziva stizao od žena sa 65 i više godina, kojima je kretanje, kao i njihovim partnerima, bilo potpuno zabranjeno skoro dva meseca.

     

    – To je za nas bilo nešto novo, jer žene u tim godinama nam se do sada nisu često javljale. Nasilje očigledno ne bira godine. Žene su nam se javljale jer su trpele fizičko, ali i psihičko i ekonomsko nasilje – navodi Danijela Loci.

     

    Mnoge žrtve nisu ni prijavljivale nasilje

     

    Ženama koje su se javljale na SOS telefon, koji je bio dostupan 24 sata, sedam dana u nedelji, konsultantkinje su davale savete i pružale im podršku. Pojašnjavale su im i proceduru prijavljivanja nasilja i upućivale na nadležne institucije.

     

    Određeni broj poziva stizao je i elektronskom poštom i preko Vibera. Neke žrtve, naime, nisu bile u situaciji da slobodno telefoniraju. Biti zatočen sa nasilnikom u ograničenom prostoru, bez mogućnosti da iz tog prostora izađete, za mnoge je žene bio preveliki stres. Od straha, kako se veruje, mnogo njih nasilje nije ni prijavilo.

     

    Pročitajte još: Tužilaštvo u Zrenjaninu zaprimilo krivične prijave protiv 11 lica

     

    U prilog tome idu i podaci iz ustanove socijalne zaštite „Most“, kojoj pripada i Sigurna kuća.

     

    – Za vreme vanrednog stanja nismo imali povećan broj prijema u Sigurnu kuću. Iako iz iskustva znamo da je procenat nasilja sigurno bio veći, žene su se, plašeći se nasilnika, neizvesne situacije i brinući se za decu, teže odlučivale da prijave nasilje. Jedno je redovno stanje, ni tada žrtvama nije lako. Međutim, vanredno stanje je nešto potpuno drugo. Mislimo da ćemo posledice toga tek osetiti. Sigurno je da će broj prijema u Sigurnu kuću u narednom periodu biti povećan – kažu nadležni u „Mostu“.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo