OTKRIVAMO: Šta se zaista događa sa jutarnjom smenom u Bolnici
Kad pacijenti da se jave i kome
ZRENJANIN – Posle informacije da Prijemno – trijažna ambulanta, koja se nalazi u sklopu Odeljenja za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja u Opštoj bolnici „Dr Đorđe Joanović“ u Zrenjaninu, od 18. maja radi samo u popodnevnoj i noćnoj smeni, u ovdašnjoj javnosti podigla se velika prašina, praćena brojnim negativnim komentarima.
Bolnica je, da podsetimo, saopštila da je prepodnevna smena, radnim danima, ukinuta zbog nedovoljnog broja lekara i nemogućnosti organizovanja rada u jutarnjim satima, a da će ubuduće jedino vikendom Prijemno – trijažna ambulanta biti na usluzi pacijentima 24 sata. Zato je ova zdravstvena ustanova, koja vodi računa o zdravlju meštana svih pet opština srednjeg Banata, zamolila pacijente da za potrebe hroničnih bolesti u stabilnoj fazi potraže pomoć svog izabranog lekara.
Na društvenim mrežama su usledila pitanja da li to znači da bi građani trebalo da se razboljevaju samo u popodnevnim i večernjim časovima, nakon čega se oglasila direktorica Bolnice dr Gordana Kozlovački i pojasnila do kakvih je promena u organizaciji rada zaista došlo.
– Svim pacijentima koje su na Odeljenje za prijem i zbrinjavanje hitnih stanja uputili izabrani doktor, lekar hitne medicinske pomoći, ili koji su samoinicijativno došli, jer nisu mogli da reše problem na drugi način i na drugom mestu, i ubuduće su 24 časa na raspolaganju internista, neurolog, hirurg, ortoped, urolog, anesteziolog i sve ostale grane specijalnosti na matičnim odeljenjima funkcijski vezanim za ovo odeljenje – objašnjava Kozlovački.
Po njenim rečima, unazad više godina, u letnjem periodu, zbog izrazitog manjka kadra, prepodnevnu smenu trijažnog lekara pokriva specijalista koji je u jednoj od šest ambulanti u pomenutom odeljenju. Kozlovački, takođe, podseća da je izabrani lekar u prepodnevnoj smeni domova zdravlja zakonski obavezan da pruža zdravstvenu zaštitu, a da je Bolnica, uprkos tome, uvela ovu smenu lekara opšte medicine kao trijažnu, što je bilo vezano isključivo za unapređenje kvaliteta rada, u kontekstu dobijanja akreditacije.
– Ovakvom organizacijom je naša ustanova lane pružila zdravstvenu zaštitu za oko 60.000 sugrađana, što znači da je svaki treći stanovnik Srednjobanatskog okruga bar jednom bio u kontaktu sa ovom službom. Na dnevnom nivou broj pregledanih se kreće u rasponu od 100 do 280, pri čemu od deset osoba čak devet nema indikaciju za prijem na stacionarni tretman – pojašnjava Kozlovački, uz napomenu da se ovim pacijentima pruži oko 13.000 dijagnostičkih usluga.
Ona je zato apelovala na građane da za potrebe hroničnih bolesti u stabilnoj fazi potraže pomoć svog izabranog lekara, naglašavajući da će, bez obzira na to, svi koji se obrate Odeljenju za prijem i zbrinjavanje hitnih stanja, kao i do sada, biti zbrinuti u celini u vremenskom roku koji je u skladu sa njihovim kliničkim stanjem i objektivnim okolnostima, i to tokom 24 časa.