Opstanak nezavisnog portala IN Medija doveden u pitanje, redakcija moli za pomoć
„Ne smemo dozvoliti da se mediji gase zato što govore istinu“, poručile su novinarske i medijske organizacije.

Opstanak nezavisnog portala IN Medija iz Inđije doveden je u pitanje nakon što je Apelacioni sud u Beogradu potvrdio prvostepenu presudu Višeg suda kojom je glavnoj urednici Verici Marinčić naloženo da plati 160.000 dinara po prvoj od sedam tužbi koje je dobila zbog objavljivanja fotografije dece na prijemu kod tadašnjeg predsednika opštine Inđija Vladimira Gaka, a koju je preuzela sa opštinskog sajta.
Spornu fotografiju IN Medija je objavila uz vest da je Opština Inđija deci koja treniraju karate podelila med „Fruškogorski skočko – radost u kući“, koji se reklamira kao med za potenciju, nakon čega su usledile tužbe roditelja.
PROČITAJTE JOŠ: Apel porodice pretučenog studenta iz Zrenjanina: „Oslobodite našeg Luku“
Ako je suditi prema prvoj presudi, ukupan iznos koji bi IN Medija trebalo da plati mogao bi biti viši od milion dinara, što bi značilo gašenje ovog portala.
Prema rečima Verice Marinčić, iako su i mnogi drugi mediji preneli istu fotografiju i sličnu vest, tužbu je dobila samo njena redakcija.
– Ovde se radi o SLAPP tužbama, onim čiji cilj nije zadovoljenje pravde, već pritisak na medij da se autocenzuriše ili da prestane sa radom. Jedino što mogu da kažem je – upomoć. Nemam pojma kako ću to da platim. Tražićemo pomoć prijatelja i oslonićemo se na publiku i javnost. Mi smo nezavisni medij koji izveštava u interesu građana, pa se nadamo da će oni koji nas čitaju moći to da prepoznaju i da će nas podržati sada kada je najteže – kaže urednica IN Medije Verica Marinčić.
Novinarske i medijske organizacije su ocenile da je presuda protiv IN Medije primer zloupotrebe prava na tužbu i napad na slobodu izražavanja, dodajući da su zabrinute za opstanak nezavisnog inđijskog portala.
„Paradoksalno je da niko nije odgovoran za propust koji je napravila lokalna samouprava, već medij koji je ukazao na propust“, ocenili su Asocijacija medija, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacija onlajn medija (AOM), Granski sindikat kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“, Lokal pres, Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udrženje novinara Srbije (NUNS) i Slavko Ćuruvija fondacija.
U saopštenju se podseća da SLAPP tužbe (Strategic Lawsuits Against Public Participation) predstavljaju zloupotrebu prava na tužbu sa ciljem zastrašivanja i finansijskog iscrpljivanja novinara i redakcija. Ove tužbe se sve češće koriste kao alat za gušenje slobode izražavanja, naročito protiv malih, lokalnih i nezavisnih medija koji se već suočavaju s uskraćivanjem sredstava na konkursima koje raspisuju organi javne vlasti.
„Slučaj IN Medije jasno pokazuje kako SLAPP tužbe mogu dovesti do gašenja medija, što bi bio ozbiljan udarac za medijski pluralizam i pravo građana da budu informisani. Savet Evrope i Evropski parlament već su prepoznali SLAPP tužbe kao opasnost po demokratiju i preporučili državama članicama da u svoje zakonodavstvo uvedu mehanizme za njihovo sprečavanje. Nažalost, u Srbiji ovaj termin još uvek nije zvanično prihvaćen, ali praksa višestrukih istovetnih tužbi jasno pokazuje da se radi o zloupotrebi pravosuđa u cilju ućutkivanja medija“, navodi se u saopštenju i dodaje da je neophodno da država prepozna problem SLAPP-a i po preporukama Saveta Evrope i Evropske unije učini sve što je neophodno da se suzbije ovakav vid narušavanja slobode medija.
PROČITAJTE JOŠ: Na ovogodišnjem konkursu samo šest medija dobilo pare iz gradskog budžeta
Novinarske i medijske organizacije napominju da je IN Medija godinama unazad radila u interesu građana Inđije i Srbije, i da joj je sada potrebna naša solidarnost.
Svi koji žele da pomognu mogu izvršiti donaciju na dinarski račun: 105-2349723-44
Za uplate iz inostranstva broj je: 105-0595120012960-58
IBAN RS35105059512001296058
„Ne smemo dozvoliti da se mediji gase zato što govore istinu“, dodaje se u saopštenju.