Onkolozi iznose alarmantne podatke: Sve više mladih oboleva od raka
Svetski dan borbe protiv raka obeležava se svakog 4. februara.
Podaci pokazuju da se više od trećine malignih oboljenja može sprečiti, a da se čak trećina može izlečiti ako se bolest rano otkrije i pravilno leči, kažu u Opštoj bolnici „Đorđe Joanović“ u Zrenjaninu.
U Srbiji godišnje od raka oboli oko 40.000 ljudi. Nažalost, više od polovine obolelih gubi bitku sa ovom bolešću. Statistika se ne razlikuje mnogo ni u zemljama u našem okruženju niti u svetu.
PROČITAJTE JOŠ: Ovo će mnoge zanimati: Stigli rezultati analize vode za piće na eko-česmama
„Podaci govore da postoje razlike koje smo primetili u odnosu na prethodni period, a to je da sve više obolevaju mlađa godišta. I u svetu i kod nas ljudi najčešće obolevaju od raka pluća. Oni se u Zrenjaninu leče u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti“, ističu u Opštoj bolnici Zrenjanin.
Među najčešćima je karcinom dojke, debelog creva i uro-genitalni. Prošle godine je bilo više karcinoma mokraćne bešike, a tu su i karcinomi prostate, jajnika, grlića materice i endometrijuma.
Lekari ističu da na nastanak maligne bolesti utiče više faktora.
„Imamo nasledne faktore i spoljašnje. Polipoza creva je nasledna, ulcerozni kolitisi zahtevaju redovne kontrole. Potrebno je ići na povremene preglede kolonoskopije. Treba izbegavati sunčanje i solarijume, uticati na ono što je do nas. A ono što ne možemo menjati, to je genetika. Savetuje se više aktivnosti. Važni su boravak na svežem vazduhu i pravilna ishrana. Treba voditi računa o telesnoj težini, izbegavati pušenje i alkohol“, naglašavaju u Opštoj bolnici Zrenjanin.
Lekari sve više uče, a dostupna terapija u lečenju je sve bolja i bolja.
„Dostupne su inovativne, biološke i imunološke terapije. Uspešnost terapije je bolja, ali veliku pažnju treba posvetiti preventivi. Svaka bolest ima svoje stadijume i svaka se najlakše leči u početku. Ako redovno radite kolonoskopiju i otklonite polip od kojeg nastaje karcinom, vi ste izlečeni. Savetovališta za žene šalju pozive za skrining, ali se pacijentkinje ne odazivaju. Ako dobijete poziv, odazovite se“, savetuju u zrenjaninskoj bolnici.
PROČITAJTE JOŠ: Sve što treba da znate o antibioticima: Obavezno se pridržavajte ovih saveta
Dodaju da samopregled dojki traje od pet do deset minuta u stojećem ili ležećem položaju.
„Ruka je podignuta, a drugom rukom se pregleda suprotna dojka. Ukoliko primetite promene koje nisu uobičajene u pražnjenju creva ili bolove, javite se na vreme na pregled“, savetuju u Opštoj bolnici Zrenjanin.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu