• Oboljenje modernog doba: Da li je osteoporoza nasledna i izlečiva?

    Portal zrenjaninski.com razgovara na temu osteoporoze sa dr Dušanom Matićem, specijalistom ortopedske hirurgije i traumatologije u Opštoj bolnici Užice.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Oboljenje modernog doba: Da li je osteoporoza nasledna i izlečiva?
    Foto: Pexels

     

    Osteoporoza je oboljenje koje pogađa koštani sistem, dovodi do smanjenja gustine kostiju, pogoršanja kvalitativnih i kvantitativnih karakteristika kosti, što kao posledicu ima da one postaju porozne, krte, tako da može doći do pojave „patoloških“ preloma usled traume, koja u normalnim uslovima ne bi dovela do istog ishoda.

     

    Da li je osteoporoza nasledna? Odgovor je DA!

     

    Studije koje su rađene na blizancima i ispitujući porodično opterećenje osteoporozom su pokazala da genetski faktori igraju važnu ulogu u regulaciji koštane gustine i ostalih parametara koji određuju rizik od preloma. Dokazano je da je osteoporoza genetski poremećaj gde više gena udruženo imaju uticaj na koštanu masu i rizik od pojave preloma. Ukoliko u porodičnoj anamnezi postoji podatak da je neko imao osteoporozu, posebno ako je neko od roditelja imao prelom kuka usled postojanja osteoporoze, postoji povećan rizik da se kod pacijenta javi osteoporoza.

     

    Brojni su faktori rizika koji mogu dovesti do verovatnije pojave osteoporoze, uključujući godine, pol, životni stil, druga medicinska stanja i terapiju.

     

    Sa godinama je verovatnija pojava osteoporoze, takođe je češća pojava kod žena nakon menopauze. Takođe je uočeno da osobe koje imaju „krupnije“ kosti imaju manji rizik za pojavu osteoporoze.

     

    dr dušan matić
    Foto: Dr Dušan Matić

     

    Stanja koja mogu dovesti do ranije i verovatnije pojave osteoporoze su poremaćaji u nivoima polnih, tireoidnih i paratireoidnih hormona, smanjen unos kalcijuma kroz ishranu, poremećaji ishrane (pothranjenost), hirurške intervencije na sistemu organa za varenje, korišćenje kortikosteroidnih preparata.

     

    Tu su i postojanje drugih oboljenja i stanja poput celiakije, zapaljenske bolesti creva, oboljenja jetre i bubrega, karcinomi, reumatoidni artritis…

     

    Takođe sedentarni način života i zloupotreba alkohola i cigareta mogu dovesti do verovatnije pojave osteoporoze.

     

    k2d3 viva

     

    Da li je osteoporoza izlečiva?

     

    Ukratko rečeno NE. Proces osteoporoze se ne može u potpunosti preokrenuti, te se ovo stanje smatra neizlečivim. Ali, postoji značajan broj mera kojim možemo delovati kako bismo smanjili gubitak koštane mase. Pored promene životnih navika i ishrane, u cilju sprečavanja osteoporoze, unosa vitamina K2 i D3, postoje i lekovi koji se mogu uvesti u terapiju koji dovode do smanjenja gubitka koštane mase i delimičnog zaustavljanja razvoja osteoporoze.

     

    Osteoporozu je moguće u značajnoj meri prevenirati. Dobra i balansirana ishrana i redovno vežbanje su ključni za održavanje dobrog stanja koštanog sistema. Kalcijum predstavlja jedan od ključnih gradivnih elemenata i za osobe od 18 do 50 godina potreban dnevni unos je oko 1.000 mg na dan, dok kod žena nakon 50 i muškaraca nakon 70 godina raste na 1.200 mg na dan.

     

    Drugi značajan faktor za pravilan metabolizam kostiju je vitamin D3, na čiju koncentraciju u organizmu utiče vreme izloženo suncu i unošenje namirnica bogatih vitaminom D3. Raspon preporučenog dnevnog unosa se kreće od 800 do 2.000 internacionalnih jedinica dnevno, ali je nekim ljudima potrebno i više u određenim periodima života.

     

    Redovna i umerena fizička aktivnost dovode do razvoja jačih kostiju i pomažu da se uspori gubitak koštane mase. Fizička aktivnost dovodi do benefita kad god da se sa njom počne. Takođe, od izuzetnog značaja je da uz vitamin D3 primenjujemo i vitamin K2, jer se zahvaljujući vitaminu K2 kalcijum ugrađuje pravo u kosti.

     

     

    Poruka lekara za kraj

     

    – Osteoporoza predstavlja oboljenje modernog doba. Moderan način života, nezdrava ishrana, manjak fizičke aktivnosti, kao i nekritičko korišćenje kortikosteroidnih preparata u lečenju drugih oboljenja dovode do sve češće pojave osteoporoze, koja značajno opterećuje naš zdravstveni sistem. S obzirom na to da je to stanje koje se kreće u jednom smeru, smatram da je prevencija najbolji vid lečenja osteoporoze – kaže dr Dušan Matić.

     

    Na vreme treba podići svest o ovoj „tihoj“ bolesti, naglasiti značaj fizičke aktivnosti u svakodnevnom životu, pravilne i izbalansirane ishrane, boravka na otvorenom.

     

    – Ako nije moguće ostvariti sve ove uslove, treba pribeći i suplementaciji vitaminima K2 i D3, kako bi se proces gubitka koštane mase što više usporio. Moja prepruka je preparat K2D3 Viva® – navodi dr Matić.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo