Obeleženo 79 godina od deportacije Jevreja iz današnjeg Zrenjanina
Jevrejska opština Zrenjanin je danas, polaganjem venaca, obeležila 79 godina od deportacije Jevreja iz današnjeg Zrenjanina i okoline. Na spomen ploču koja se nalazi na zgradi Poljoprivredne škole, tada sabirnog centra svih žrtava deportacije, venac je položila Ivanka Fa sa potomkom stradalih. Na mestu nekadašnje Sinagoge, koja je srušena aprila 1941. godine, venac su […]
Jevrejska opština Zrenjanin je danas, polaganjem venaca, obeležila 79 godina od deportacije Jevreja iz današnjeg Zrenjanina i okoline.
Na spomen ploču koja se nalazi na zgradi Poljoprivredne škole, tada sabirnog centra svih žrtava deportacije, venac je položila Ivanka Fa sa potomkom stradalih. Na mestu nekadašnje Sinagoge, koja je srušena aprila 1941. godine, venac su položili Erne Švan i potomci stradalih. I po tradiciji, sa pešačkog mosta kod Žitnog trga, Erne Švan i Eva Radovančev su, sa potomcima stradalih, spustili venac u reku Begej.
PROČITAJTE JOŠ: Libanac dr Nabil Boumoussa poslednjih deset godina živi u Zrenjaninu
Na današnji dan, 18. avgusta 1941. godine, svi članovi jevrejskih porodica iz ovog grada, njih 1288, deportovani su Begejom za Beograd, put Starog sajmišta. Samo zbog toga što su bili Jevreji.
Banat bio prva teritorija na kojoj je rešeno „jevrejsko pitanje“
„Tog dana Banat je bio prva teritorija na kojoj je rešeno „jevrejsko pitanje“, kao truli plod pogubne politike jednog jednoumlja. Najveće žrtve te politike bili su Jevreji, Srbi, Romi. I to samo zato što su pripadali drugom narodu i drugoj veri. Učinjeni zločin nad Jevrejima je specifičan po tome što se nije pozivao na pokoravanje već istrebljenje. Specifičan je jer daje zločincima pravo da ubijaju bez ikakvog obzira i osude“, naveli su u Jevrejskoj opštini Zrenjanin.
Malobrojni članovi Jevrejske opštine Zrenjanin su se, iako zabrinuti zbog pandemije koronavirusa, okupili 79 godina nakon tog strašnog zločina. Učinili su to u znak poštovanja prema stradalnicima i sa ciljem da se svi podsetimo da zlo teško možemo da iskorenimo ako ga ne prepoznamo u njegovom rađanju.
„Neka uspomena na stradalnike iz avgusta 1941. godine bude blagoslovena porukom da zaboravu mesta nema. Sećanje je uslov da se zlo više ne ponovi“, poručuju iz Jevrejske opštine Zrenjanin.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.
Старо сајмиште је простор који је напуштен након немачког бомбардовања Београда 6. априла, сајамски простор се налазио неколико километара од Земуна, на територији која је ушла у састав Независне Државе Хрватске.