• Obeležena 82. godišnjica deportacije Jevreja: Otkriven spomenik sa imenima svih stradalih

    Komemoracija povodom 82. godišnjice deportacije Jevreja iz Zrenjanina i Banata održana je danas na Memorijalnom jevrejskom groblju u ovom gradu. Tom prilikom je otkriven spomenik sa imenima svih stradalih 1941. godine.   Jevrejsku molitvu za preminule – Kadiš – izrekao je vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asijel.   PROČITAJTE JOŠ: Zeleno polje čeka […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Obeležena 82. godišnjica deportacije Jevreja: Otkriven spomenik sa imenima svih stradalih

    Komemoracija povodom 82. godišnjice deportacije Jevreja iz Zrenjanina i Banata održana je danas na Memorijalnom jevrejskom groblju u ovom gradu. Tom prilikom je otkriven spomenik sa imenima svih stradalih 1941. godine.

     

    Jevrejsku molitvu za preminule – Kadiš – izrekao je vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asijel.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Zeleno polje čeka da mu se vrati ambulanta koja je pretvorena u kovid centar

     

    Ovim povodom je u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin otvorena i izložba posvećena poslednjem zrenjaninskom rabinu Hermanu Helfgotu.

     

    spomenik sa imenima stradalih jevreja
    Foto: Ištvan Kečkeš

     

    Banat dobio neslavni primat

     

    Pre početka Drugog svetskog rata u Banatu je živelo 4113 Jevreja, a u Zrenjaninu oko 1300. Ovde su imali svoju opštinu, biblioteku, svoju bogomolju. Među najpoznatije Jevreje spadali su vrlo ugledni građani – direktor Fabrike šećera Viktor Elek, hotelijeri Hari i David Kon, lekari Ivanji Mor, Imre Salgo…

     

    Jevreji su bili prvi na udaru, najpre kroz pljačkanje jevrejskih radnji i kuća. U noći između 14. i 15. avgusta 1941. godine pohapšeno je ono malo Jevreja koji su čudom ostali na slobodi u Petrovgradu, Srpskoj Crnji i Jaši Tomiću. Na razne načine je samo oko stotinu Jevreja izbeglo hapšenje i deportaciju, dok ih je oko 1200 zauvek nestalo.

     

    Transport u šlepovima nacisti su sproveli 18. avgusta. U prvom transportu u smrt su poslati stariji, a u podne, po najvećoj letnjoj žegi, i deca. Strašne su patnje koje su preživljavali ti proterani ljudi, bez hrane i vode, u pretrpanim šlepovima, po nesnosnoj vrućini. U Beogradu su muškarci zatvoreni u topovske šupe i odatle sistematski vođeni na streljanje u Jajince i Jabuku. Žene i deca su bili u logoru smrti Sajmište, gde su celu zimu moreni glađu i hladnoćom. U periodu od januara do maja 1942. godine, preživeli zatočenici su ugušeni u „dušegupkama“, kamionima koji su specijalno za Jevreje dopremljeni iz Berlina.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Banat je dobio neslavni primat, kao jedna od prvih administrativnih celina pod nacističkom vlašću, koja je postala „Judenrfraj“, očišćena od Jevreja.

     

    spomenik sa imenima stradalih jevreja
    Foto: Ištvan Kečkeš

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]