• Nizak obrazovni nivo i dalje značajna karakteristika stanarki Sigurne kuće

    Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja u porodici i trgovine ljudima u kontinuitetu je pružalo usluge korisnicima, a održivost rada je omogućena sredstvima budžeta grada Zrenjanina, naplatom troškova boravka korisnika iz nadležnosti drugih centara za socijalni rad, donacijama u garderobi i opremi za kuću, kao i iz namenskih transfera u socijalnoj zaštiti.   Ovo […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Nizak obrazovni nivo i dalje značajna karakteristika stanarki Sigurne kuće

    Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja u porodici i trgovine ljudima u kontinuitetu je pružalo usluge korisnicima, a održivost rada je omogućena sredstvima budžeta grada Zrenjanina, naplatom troškova boravka korisnika iz nadležnosti drugih centara za socijalni rad, donacijama u garderobi i opremi za kuću, kao i iz namenskih transfera u socijalnoj zaštiti.

     

    Ovo je, u izveštaju o radu Sigurne kuće u prošloj godini, koji se nedavno našao pred odbornicima Skupštine grada Zrenjanina, navela v.d. direktora ovdašnjeg Centra za socijalni rad Olivera Lisica.

     

    Kako je istakla, primena Zakona o zaštiti žrtava nasilja u porodici nije uticala na značajnije smanjenje broja korisnika usluga Sigurne kuće, pre svega zbog činjenice da je veći broj žrtava došao iz proširenih domaćinstava gde bi, i nakon udaljenja nasilnika, žrtva bila izložena produženom nasilju drugih članova porodice. U prethodnom periodu, ipak, uočeno je veće poverenje korisnica u institucije, manje odustajanje od započetih pravnih postupaka i manji broj povrataka žrtava nasilnom partneru.

     

    – Ekonomska nesamostalnost žrtava, nizak obrazovni nivo i neosposobljenost za specifično zanimanje i dalje su značajne karakteristike odraslih korisnika. Zbog toga je tokom 2017. godine potpisan protokol o saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, kojim se predviđa mogućnost da se žrtve nasilja, bez nadoknade, obučavaju za pojedina zanimanja, te da im se pruže pomoć i podrška u pronalaženju zaposlenja – objašnjava Lisica.

     

    Neposredno po potpisivanju protokola jedna korisnica je uključena u obuku za pekara, koja je organizovana u Hemijsko – prehrambenoj školi „Uroš Predić“, i koja je uspešno okončana nakon dva meseca.

     

    – Deca koja su pripremno – predškolskog uzrasta i koja su uključena u redovni obrazovni sistem imala su mogućnost da bez zastoja pohađaju nastavu. Stručni radnici Sigurne kuće, a prvenstveno pedagozi, aktivno su učestvovali u organizovanju premeštaja dece u nove škole i sa psihološko – pedagoškim službama obrazovnih ustanova redovno pratili njihovo napredovanje i rešavali probleme u vezi sa adaptacijom. Takođe, organizovana je nastava za jednu korisnicu, u cilju okončanja osnovnoškolskog obrazovanja – navodi Lisica.

     

    Dva slučaja prihvata stranih državljanki proširila su saradnju Sigurne kuće sa konzulatom Republike Hrvatske, nevladinom organizacijom „Atina“, UNHCR-om, Centrom za izbeglice Bogovađa i Centrom za kriznu politiku i reagovanje. Tokom prošle godine nisu zabeležene incidentne situacije, a bezbednost korisnica omogućena je u potpunosti.

     

    – Konstatovano je da je zdravstvena zaštita korisnicama neophodna u najvećem broju slučajeva, od početnih pregleda radi konstatacije telesnih povreda, do lečenja hroničnih bolesti, povremenih specijalističkih pregleda, intervenecija Službe hitne pomoći i drugog. Svi lekovi i osnovna medicinska pomagala obezbeđeni su iz budžeta grada Zrenjanina – ističe Lisica.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo