Nasilnik u porodici može biti iseljen iz kuće čak i ako je njen vlasnik
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji se u Srbiji primenjuje od 2017. godine, pokazao se kao izuzetno dobar i on doprinosi smanjenju ovakvih slučajeva, rečeno je na događaju „Tematska otvorena vrata“ koji je juče održan u Osnovnom sudu u Zrenjaninu.

Projekat „Pravda za sve – Otvorena vrata pravosuđa“, zajedno sa Osnovnim sudom u Zrenjaninu, organizovao je u četvrtak tematska otvorena vrata. Građani su bili u mogućnosti da čuju izlaganja i postave pitanja sagovornicama na temu nasilja u porodici.
Sudija Osnovnog suda u Zrenjaninu Ivana Vojin konstatovala je da Zakon o sprečavanju nasilja u porodici „gasi požar“, dodajući da se prethodnih godina smanjio broj tužbi u vezi sa nasiljem u porodici.
PROČITAJTE JOŠ: Oštro pismo profesorke Olgice Rakić: Postajemo sve gore društvo
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, inače, propisao je nove procedure i postupanja državnih organa – od prijavljivanja slučajeva nasilja u porodici do njihovog procesuiranja kroz koordinirani rad policije, tužilaštva, centara za socijalni rad i ostalih relevantnih institucija i organizacija.
– Često preventivno delujemo i šaljemo poruku nasilniku – zaustavi se. Nedavno sam imala jedan slučaj kada se nasilnik vratio i rekao žrtvi nasilja: „Ja sam se vratio, a ti gledaj šta ćeš“. Ona ga je opet prijavila i mi smo odmah reagovali – istakla je sudija Ivana Vojin.
Dodala je da se u pojedinim slučajevima nasilniku na određeni period izriču mere iseljenja, bez obzira na to da li je on vlasnik nekretnine ili ne. Te mere se mogu produžavati, a njihovo kršenje predstavlja krivično delo.
– Mi štitimo žrtvu od nasilnika, pa čak i potencijalnog nasilnika, bez obzira da li je on vlasnik kuće ili stana – naglasila je Vojin.

O tome na koji način i kome prijaviti nasilje u porodici govorila je javna tužiteljka u Osnovnom javnom tužilaštvu u Zrenjaninu Dragana Mojsin, koja je inače i koordinatorka Grupe za sprečavanje nasilja u porodici.
Mojsin je istakla da se članovi ove grupe sastaju jedanput nedeljno i da razmatraju sve prijavljene slučajeva, te da svakom od njih pristupaju sa dužnom pažnjom.
PROČITAJTE JOŠ: Akcija koja greje i štedi – jer Ogrev misli na vas!
Direktorka Komore socijalne zaštite Sandra Perić je podvukla da su više od dve trećine žrtava nasilja u porodici osobe ženskog pola. Ona je kazala da su centri za socijalni rad u ovakvim slučajevima uključeni u svaku fazu rada.
– Centar reaguje kada žrtva dođe da prijavi nasilje, kada dođe po socijalnu pomoć, pa se utvrdi da je žrtva nasilja u porodici, reaguje i kada dobije informaciju da se vodi određeni postupak – objasnila je Perić.

Zasto bi nasilnik morao da se iseli, a nije iza brave, a domacinstvo je njegovo? Kakav je ovo zakon?
Tako je prosao vlasnik Zurnala, izbacila ga zena, vestica, iz njegove, roditeljske kuce. Dok zec dokaze da nije magarac…
SRAM VAS BILO BREEEE TREBA VAS SMENITI KAKVO JE OVO LUDILO?????? ZASTO COVEK NEMA PRAVA NA SOPSTVENI DOM ZA KOJI SE MOZDA BORIO CITAV JEBENI ZIVOT????????????????????JEBEM VAM MAMU BRE ODUZIMATE PRAVDU