• NA DANAŠNJI DAN JE ROĐENA FUDBALSKA LEGENDA

    Redakcija BKTVNews za vas je izdvojila najzanimljivije činjenice i događaje koji su obeležili današnji dan.     ROĐENA PRVA ZVEZDINA ZVEZDA – RAJKO MITIĆ   Na današnji dan 1922. godine rođen je Rajko Mitić, proslavljeni srpski fudbaler. Sportsku karijeru započeo je 1938. u BSK-u, nastavio je tokom rata, da bi kada je osnovana Crvena zvezda […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    NA DANAŠNJI DAN JE ROĐENA FUDBALSKA LEGENDA

    Redakcija BKTVNews za vas je izdvojila najzanimljivije činjenice i događaje koji su obeležili današnji dan.

     

    Rajko Mitić

     

    ROĐENA PRVA ZVEZDINA ZVEZDA – RAJKO MITIĆ

     

    Na današnji dan 1922. godine rođen je Rajko Mitić, proslavljeni srpski fudbaler. Sportsku karijeru započeo je 1938. u BSK-u, nastavio je tokom rata, da bi kada je osnovana Crvena zvezda 1945. postao njen prvi kapiten.

     

    Kao kapiten Mitić je sa Zvezdom osvojio pet titula prvaka Jugoslavije, a Kup Jugoslavije četiri puta. Rajko Mitić je za Crvenu zvezdu odigrao 572 utakmice i postigao 262 gola. Za reprezentaciju je nastupio u 59 navrata. Od 1967. do 1970. bio je selektor reprezentacije tadašnje Jugoslavije.

     

    Umro je 29. marta 2008. godine, a decembra 2014. godine, Skupština kluba donela je odluku da stadion Crvene zvezde u Beogradu ponese ime prve Zvezdine zvezde i jedne od najvećih legendi kluba Rajka Mitića.

     

    U subotu, 18. novembra 2017. godine, ispred zapadne tribine Zvezdinog stadiona, tačnije ispred službenog ulaza, svečano je otkriven spomenik Rajku Mitiću.

     

    ROĐEN RUSKI NAUČNIK O KOJEM JE NAZVAN DRŽAVNI UNIVERZITET U MOSKVI

     

    Ruski naučnik i pisac Mihail Vasiljevič Lomonosov, tvorac fizičke hemije, član Ruske akademije, rođen je na današnji dan 1711. godine. Studirao je u Rusiji, Nemačkoj i Holandiji. Njegovo obrazovanje i naučna delatnost bili su raznoliki: od klasičnih jezika, do astronomije i tehnike.

     

    Formulisao je zakon održanja materije, objasnio pojave sagorevanja, stvorio naučnu teoriju o svetlosti, objasnio poreklo polarne svetlosti. Znatno je reformisao rusku nauku i udario temelje naučne terminologije ruskog književnog jezika. Napisao je prvu gramatiku ruskog jezika, dramska dela „Tamira i Selim“ i „Demofont“.

     

    Bio je naučnik svetskog glasa i razradio je projekat Moskovskog državnog univerziteta koji nosi ime po njemu. Umro je u Sankt Peterburgu 1765. godine.

     

    SRPSKA VOJSKA NAKON ALBANSKE GOLGOTE OSLOBODILA BITOLJ

     

    Srpska vojska je u Prvom svetskom ratu na današnji dan oslobodila Bitolj od Bugara. Ovaj grad u Makedoniji stradao je tokom Prvog svetskog rata zbog blizine Solunskog fronta, a bio je prvi koji je srpska vojska oslobodila posle Albanske golgote.

     

    Zauzimanje Kajmakčalana olakšalo je srpskoj Prvoj armiji i francuskim snagama dalje operacije, pa je prvo osvojen pojas oko Bitolja, uključujući, pa i sam Bitolj, što je za srpsku vojsku imalo značaj jer je oslobođen prvi komad otadžbine.

     

    TITO PRVI PUT PROGLAŠEN ZA NARODNOG HEROJA

     

    Predsedništvo AVNOJ-a je, na svojoj prvoj sednici u Beogradu 1944. godine donelo odluku da se Josipu Brozu Titu dodeli naziv narodnog heroja, na predlog Antifašističke skupštine narodnog oslobođenja Srbije.

     

    Drugi Orden narodnog heroja dodeljen je Josipu Brozu 1972, a 1977. dodeljen mu je i treći herojski znamen.

     

    ROĐENA INDIRA GANDI

     

    Godine 1917. rođena je Indira Gandi, predsednica vlade Indije od 1966. do 1975. i od 1980. do 1984.

     

    Postala je 1955. član Izvršnog komiteta Kongresne stranke, a 1959. njen predsednik. U više navrata bila je ministar spoljnih poslova, odbrane, finansija, unutrašnjih poslova, informisanja.

     

    Britanski Bi-Bi-Si (BBC) je decembra 1999. u međunarodnoj anketi proglasio Indiru Gandi za „ženu milenijuma“.

     

    Jedna od vodećih ličnosti Pokreta nesvrstanih ubijena je u atentatu. Dvojica Sika, pripadnici garde predsednice vlade, ubili su Indiru Gandi 31. oktobra 1984. godine.

     

    Bila je to odmazda za upad u Zlatni hram u Amricaru, svetom gradu naroda Sika u Pendžabu, gde se bio utvrdio vođa tamošnjih secesionista.

     

    NAPOMENA: Ovaj tekst objavljujemo u sklopu medijske saradnje između beogradskog portala BKTVnews i informativnog portala zrenjaninski.com

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo