• Kada je trenutak za starački dom

    Mnoge porodice suočavaju se s pitanjem kako da zbrinu svog ostarelog roditelja, baku ili deku.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kada je trenutak za starački dom
    Foto: Freepik

     

    Trude se da omoguće kvalitetnu negu u kućnim uslovima, ali vremenom to postaje veoma zahtevno, skupo, pa čak i nemoguće.

     

    Kada je trenutak da se briga o starima prepusti stručnjacima?

     

    Prednosti smeštaja u staračkom domu

     

    Rešenje su starački domovi čija je prevashodna svrha da zbrinu starije osobe kojima je pomoć potrebna. Usluge koje starački domovi nude odnose se na smeštaj i medicinsku negu od strane stručnog osoblja. Zašto je dobro odlučiti se za starački dom u nekom trenutku?

     

    Pre svega, nega u kućnim uslovima može da bude veoma skupa i zahtevna. U staračkim domovima zaposleno je po smenama medicinsko osoblje, koje se brine o potrebama svih korisnika 24/7. Kada biste hteli da to organizujete kod kuće, verovatno bi vas to puno koštalo, a i nije lako naći osoblje koje je dostupno za ovu vrstu angažmana.

     

    Zdravstveni nadzor i svakodnevna nega

     

    Treba imati na umu da među starijim osobama ima onih koje pate od demencije, pa s tim u vezi potrebno im je posvetiti posebnu pažnju. U staračkim domovima nadzor je danonoćni. Medicinske sestre brinu o tome da terapija koju je lekar prepisao bude data na vreme. Takođe, medicinsko osoblje, a tu spadaju i tehničari i negovateljice, brinu o svim drugim zdravstvenim aspektima.

     

    Korisnici staračkog doma imaju pomoć pri održavanju lične higijene, redovno se meri krvni pritisak i nivo šećera u krvi, po potrebi daje se infuzija, a kod nepokretnih korisnika brine se o tome da ne dođe do pojave dekubitusa, ili ako ga ima, dekubitne rane se tretiraju. Što se tiče lekarskog nadzora, sve je to prisutno na jednom mestu – starački domovi imaju svoje lekare opšte medicine, a po potrebi se pozivaju lekari raznih drugih specijalnosti.

     

    Kućni uslovi vs. organizovana nega

     

    Nasuprot tome, u kućnim uslovima sve je mnogo komplikovanije u odnosu na starački dom. Odlazak kod lekara treba zakazati i odvesti stariju osobu u dotičnu ustanovu. Takođe, kod kuće ne postoji stalni zdravstveni nadzor od strane stručnog lica.

     

    Što se tiče raznih svakodnevnih zadataka, pa čak i onih jednostavnih, starijim osobama je potrebna pomoć. Uvek treba da bude neko uz njih, da im pomogne da ustanu, da se obuku ili da se hrane. U staračkom domu sve je to obezbeđeno. Jasno je da je briga o starima posao za više osoba, a kod kuće ne možemo imati takve uslove. Nemoguće je zanemariti sve svoje obaveze kada nega postane suviše zahtevna. Tada je vreme za starački dom.

     

    Ishrana prilagođena zdravstvenim potrebama

     

    Ishrana starijih osoba često je ograničena lekarskim preporukama. U staračkim domovima sprema se poseban meni za dijabetičare, zatim za korisnike koji pate od alergija, a što se svih korisnika tiče, vodi se računa o preporukama lekara.

     

    Uprkos ograničenjima, u staračkim domovima spremaju se ukusni obroci, koji prijaju svima. Kod kuće bismo morali da prilagodimo ishranu starije osobe i da joj spremamo posebne obroke koji su u skladu sa svim zdravstvenim ograničenjima koje je doktor prepisao.

     

    Društvo i svakodnevni kontakti

     

    Na kraju, društveni život je veoma važan. U staračkom domu osobe nisu usamljene jer su u društvu svoje generacije. Ako tražite mesto u staračkom domu, pogledajte stranice sa besplatnim malim oglasima kako biste se detaljno upoznali sa njihovim uslugama.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo