Jovan Robal osvojio prva mesta na takmičenjima iz istorije i književnosti
Učenik odeljenja III-2 Zrenjaninske gimnazije Jovan Robal osvojio je prvo mesto na okružnom takmičenju iz istorije za srednje škole i plasirao se na republičko. Ovo nije jedino takmičenje na republičkom nivou na kom će Jovan nastupiti. Već je, naime, obezbedio i učešće na republičkom nadmetanju iz srpskog jezika – „Književnoj olimpijadi“. – Istoriju sam […]
Učenik odeljenja III-2 Zrenjaninske gimnazije Jovan Robal osvojio je prvo mesto na okružnom takmičenju iz istorije za srednje škole i plasirao se na republičko. Ovo nije jedino takmičenje na republičkom nivou na kom će Jovan nastupiti. Već je, naime, obezbedio i učešće na republičkom nadmetanju iz srpskog jezika – „Književnoj olimpijadi“.
– Istoriju sam zavoleo i takmičio se još u osnovnoj školi, a u gimnaziji sam se, evo, oprobao i u srpskom jeziku. Prethodne dve godine, zbog korone, nisu bile dobre za takmičenja. Zato sam stvarno srećan što je ove godine sve vraćeno uživo, i nastava i takmičenja – priča Jovan Robal za portal zrenjaninski.com.
Jovan je iz Banatskog Dvora i svakog dana putuje u školu. Kaže, nije mu teško, tako se mora. Samo mu je ponekad žao što ne može da koristi prednosti koje imaju njegovi vršnjaci iz grada.
– Želim da nemački jezik savladam do višeg nivoa, ali to su časovi koji se održavaju ili pre ili nakon nastave. A to mi je skoro neizvodljivo zbog putovanja – ističe Jovan.
Za takmičenja se pripremao pod budnim okom svojih mentora, profesora istorije Radovana Francuskog i profesorice srpskog jezika Natalije Ludoški.
Izuzetno mu je, dodaje on, pomogla i još pomaže nastavnica istorije iz osnovne škole Irina Baloš Filep.
Bio kandidat za međunarodnu nagradu „Mlada hrabrost“
Jovan je aktivan na radionicama i tribinama „Društvo u digitalnom oku“ koju vode profesori Senka Jankov i Edi Daruši. Bio je i kandidat za međunarodnu nagradu „Mlada hrabrost“, koja se dodeljuje mladima za neki humani čin, u organizaciji Ambasade Švedske i Centra za razvoj kulture dečjih prava, kao i Instituta Raul Valenberg. Kvalifikovalo ga je to što je pomagao jednom dečaku sa problemima u razvoju. Piše članke u okviru projekta „What’s your problem?“ koji se odnosi na medijsku pismenost u organizaciji Kulturanove, PAOR-a i projekta „Mladi“, kao i članke i intervuje za školski list Zrenjaninske gimnazije „Put“.
Jovan kaže da su ga oduvek interesovale društveno-humanističke nauke i društveni angažman.
– Voleo bih kad bi se mladi više društveno angažovali, jer primećujem da nisu motivisani da učestvuju u društveno-političkim dešavanjima. Donekle je situacija u državi ovakva zbog neaktivnosti mladih. Ne treba da se plašimo da iznesemo svoje stavove, jer mi smo ti koji stvaramo budućnost i jedini koji možemo da načinimo prvi korak za promenu decenijskog sistema vladavine koja se održava strahom i progonima – ističe Jovan Robal.
Sebe vidi u političkim naukama
Jovan dodaje da ga istorija oduvek interesuje, a da je književnost zavoleo u srednjoj školi. Čita lepu književnost, a odnedavno i poeziju.
– Nisam razumeo poeziju, a sada je volim više od proze – ističe Jovan i izdvaja roman Đorđa Lebovića „Semper idem“, a najviše voli da čita poeziju Pabla Nerude i Stanislava Vinavera.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Sebe vidi u političkim naukama.
– Mislim da ću studirati političke nauke. Možda u Beogradu, a možda u Temišvaru, to ću još odlučiti – kaže Jovan Robal koji, i pored škole i ostalih vanškolskih aktivnosti, ima i slobodnog vremena.
– Kad imam vremena, najviše volim da se družim. Imam svoje društvo i u gradu i u selu, volim i da izlazim, i za sada sve postižem – završava priču gimnazijalac Jovan Robal.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.