• Izazovi i potrebe modernog društva: Centri za socijalni rad u 21. veku

    Od osnivanja prvog Centra za socijalni rad u Beogradu, u opštini Palilula, davne 1956. godine, pa do danas, Srbija je prošla kroz značajnu transformaciju u oblasti socijalne zaštite i pravne podrške. Danas, u eri kada je poštovanje ljudskih prava i etičkih vrednosti u centru pažnje, uloga socijalnih radnika i medijatora postaje ključna.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Izazovi i potrebe modernog društva: Centri za socijalni rad u 21. veku
    Foto: zrenjaninski.com/Privatna arhiva

     

    Diplomirana pravnica na Univerzitetu u Nišu Violeta Stamenković u razgovoru za portal zrenjaninski.com analizira razloge zašto institucije ne uspevaju da prate savremene izazove i šta je potrebno da bi se poboljšao njihov rad, te prilagodio potrebama roditelja i dece u 21. veku.

     

    Kao diplomirana pravnica sa dugogodišnjim iskustvom, pre svega u visokom obrazovanju, ali i u pravnoj edukaciji i medijaciji, kao i zastupnica Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Stamenković smatra da je ova tema od velikog društvenog značaja.

     

    Inače, ona već godinama aktivno radi na unapređenju sistema socijalne zaštite i rešavanju porodičnih sporova. Njena posvećenost i stručnost doveli su do toga da bude nominovana od strane Centra za socijalni rad „Sveti Sava“ iz Niša za prestižnu nagradu „11. januar“, koju dodeljuje Grad Niš za izuzetan doprinos u ovoj oblasti.

     

    PROČITAJTE JOŠ: ANKETA: Da li ste za vraćanje obaveznog vojnog roka?

     

    – Imala sam privilegiju da budem deo tima koji je od 2018. godine sprovodio licencirane obuke medijacije za osoblje centara za socijalni rad širom Srbije. U saradnji sa profesorkom dr Tamarom Džamonja Ignjatović započeli smo licencirane obuke medijacije, i to osnovne i specijalizovane. Najznačajnije su bile obuke iz oblasti medijacije u porodičnim sporovima i posredovanja između žrtve i prestupnika. Rešenja kojima su ove obuke akreditovane datiraju još od 2016. godine, a tim obukama smo nastojali da edukujemo stručnjake u centrima za socijalni rad kako bi što uspešnije doprineli rešavanju složenih porodičnih i socijalnih pitanja – kaže u razgovoru za portal zrenjaninski.com Violeta Stamenković.

     

    Tokom godina rada sa centrima za socijalni rad ona je uočila da je potreba za edukacijom u oblasti mirnog rešavanja sporova velika. Njena uloga je, kako kaže, bila da zajedno sa timom unapredi kvalitet edukacije i ponudi nove alate stručnjacima koji se svakodnevno susreću sa izazovima u radu sa porodicama i pojedincima.

     

    – Verujem da kroz bolje razumevanje medijacije i pružanje odgovarajućih obuka možemo značajno doprineti jačanju socijalne pravde i mira u zajednici. Podsećam da je prvi centar za socijalni rad osnovan u Beogradu, na Paliluli, davne 1956. godine. On je predstavljao prekretnicu u razvoju socijalne zaštite. U tom periodu, usluge koje su pružane stanovništvu bile su veoma važne za podršku zajednici. Danas, sa svim društvenim i ekonomskim promenama, uloga centara je postala još složenija, ali principi na kojima su zasnovani, poštovanje ljudskih prava i aktivna uloga pojedinca u zajednici, ostaju ključni – smatra Violeta Stamenković.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Kako se pravilno koristi trim staza? Neki imaju zamerke na ponašanje naših sugrađana

     

    Od 1956. godine do danas naše društvo je prošlo kroz velike transformacije, a tradicionalni porodični modeli su se promenili, usled urbanizacije, ekonomskih pritisaka i tehnološkog napretka. Današnja uloga žena, odnos roditelja i društva prema deci, sama deca, kao i socijalna očekivanja u pogledu porodičnih obaveza i podrške, značajno su izmenjena.

     

    – Prema mom mišljenju, razvoj tih ustanova nije uspeo da prati potrebe savremenog života, što je dovelo do nedostatka resursa, kadrova i efikasnosti u rešavanju složenih problema. Posledica takve situacije je gubitak poverenja građana u njihov rad, jer mnogi smatraju da imaju dosta propusta u radu, ne pružaju adekvatnu podršku ili pravovremenu reakciju na krizne situacije – naglašava naša sagovornica.

     

    Ona ističe da zvanični izveštaj o radu centara za socijalni rad za 2022. godinu prikazuje, recimo, da je broj radnika zaposlenih na neodređeno vreme na dan 31. decembar 2022. iznosio 2.592, dok je 2013. taj broj bio 3.168.

     

    Prema izveštaju centara za socijalni rad, u toku 2022. na evidenciji je bilo ukupno 707.188 korisnika.

     

    centri za socijalni rad

     

    U starosnoj strukturi korisnika, u 2022. godini dominiraju odrasli korisnici sa 46,3%, slede deca sa 25,5%, zatim stariji sa 19,3% i mladi sa 9%.

     

    centri za socijalni rad

     

    – Centri za socijalni rad, kao jedan od ključnih stubova socijalne zaštite, suočavaju se sa brojnim izazovima u nastojanju da odgovore potrebama savremenih porodica. Razlozi za zaostajanje za savremenim zahtevima su višestruki i duboko su ukorenjeni u sistemu koji nije uspeo da prati promene u društvu. Postoje brojni faktori koji doprinose ovom problemu. Nedostatak resursa i stručnog kadra, kao i zastarele metode rada, čine da centri za socijalni rad često nisu u mogućnosti da odgovore savremenim izazovima – objašnjava Violeta Stamenković.

     

    Ona dodaje da je preterana birokratizacija procesa i nedovoljna saradnja sa drugim institucijama dodatni teret u funkcionisanju centara.

     

    Neprilagođenost novim porodičnim strukturama

     

    Promene u porodičnim strukturama, sa porastom jednoroditeljskih i nekonvencionalnih porodica, predstavljaju novi izazov.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Potrošnja struje za oko 30 odsto veća nego u istom periodu prošle godine

     

    – Centri za socijalni rad nemaju dovoljno fleksibilne programe koji bi odgovorili potrebama novih porodičnih modela – kaže ona, naglašavajući da institucije treba da razvijaju programe koji su u skladu sa realnošću 21. veka.

     

    Savremeni izazovi roditeljstva

     

    Današnji roditelji suočeni su sa problemima kao što su digitalna zavisnost, vršnjačko nasilje na internetu, stres i mentalno zdravlje, koji nisu dovoljno adresirani od strane centara. Socijalni radnici često nemaju adekvatnu obuku ili resurse za rešavanje ovih kompleksnih problema, što ostavlja roditelje i decu bez potrebne podrške.

     

    Stamenković ističe da su moderne savetodavne usluge neophodne za podršku roditeljima u balansiranju između poslovnih obaveza i roditeljstva, kao i za bolje razumevanje specifičnih potreba dece koja odrastaju u digitalnom dobu.

     

    – Rešenje je kontinuirana edukacija za socijalne radnike po uzoru na savremenije sisteme u Evropi – ističe Stamenković.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Takođe, ona dodaje da je podrška šire zajednice neophodna kako bi centri mogli efikasno da odgovore na potrebe roditelja i dece. Medijacija kao alat za mirno rešavanje sukoba, prema njenim rečima, treba da dobije veću podršku države i značajniju ulogu u godinama koje dolaze, jer se na ovakav način savladavaju komunikacione veštine.

     

    – Da zaključim, izazovi sa kojima se suočavaju centri za socijalni rad u Srbiji su brojni i kompleksni, ali uz kontinuiranu edukaciju i bolju saradnju sa zajednicom, moguće je poboljšati njihovu ulogu u društvu i pružiti adekvatnu podršku savremenim porodicama – podvlači Violeta Stamenković.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija