INFORMATIKA MORA BITI OBAVEZAN PREDMET
Valjalo bi da đaci u školi uče da rade na kompjuteru
ZRENJANIN – Informatika će i naredne školske godine biti izborni predmet u osnovnim školama u Srbiji. Naime, Nacionalni prosvetni savet odbio je pre nekoliko dana predlog Ministarstva prosvete da informatika i računarstvo postane od ove jeseni obavezni predmet od petog do osmog razreda. Čak 29 od 32 člana ovog saveta glasalo je protiv ovog predloga, pod izgovorom da za to nema tehničkih mogućnosti, ali ni nastavnog kadra.
Tako će u septembru petaci u školama moći da biraju jedan od predmeta kao što su Čuvari prirode, Svakodnevni život u prošlosti, Crtanje, slikanje i vajanje, Hor i orkestar, Šah, Domaćinstvo ili Informatika i računarstvo. Ili neki od jezika nacionalne manjine.
Stručna javnost reagovala je burno na ovakvu odluku. Da je odluka pogrešna i da informatika mora biti obavezan predmet u školama u 21. veku smatraju i sagovornici portala zrenjaninski.com.
– Mi smo kompjuterski prilično nepismeni – kaže za portal zrenjaninski.com Srđan Ilijev, profesor informatike u Osnovnoj školi „Žarko Zrenjanin“. – Smatra se da je osoba kompjuterski pismena ako zna da uradi četiri zadatka, a prema tom kriterijumu čak 95 odsto studenata je nepismeno. Izborni predmet nije obavezan, a kad se izabere učenik ima jedan čas nedeljno. Vrlo često se đaci odlučuju za lakše predmete, a roditelji kažu, neka ide na domaćinstvo ili čuvare prirode, i ovako ceo dan sedi za kompjuterom, dodaje Ilijev.
Deca stvarno sede za kompjuterom, ali je pitanje šta tamo rade. Igraju igrice, „vise“ na Fejsbuku i Instagramu…
– Uzrast trećeg ili četvrtog razreda idealan je za početak informatičke obuke – tvrdi Dragana Milekić, iz Škole računara „Nimiko“, koja u našem gradu radi već 20 godina. – U našu školu dolaze zainteresovana deca i dovode ih roditelji koji prepoznaju u kom pravcu društvo ide i naravno oni koji mogu da plate školu. Međutim, kad jednom godišnje otvorimo vrata za sve zainteresovane, u školu nam dođe i po 100 mališana, i zainteresovanih i talentovanih. Velika je šteta što informatika nije obavezan predmet, jer je 21. vek – digitalan vek, smatra Milekić
Jedan od razloga za odbijanje informatike kao obaveznog predmeta jeste i navodno loša opremljenost škola. Ilijev tvrdi da su škole solidno opremljene, da je oprema stigla pre pet godina, neke su je škole obnavljale, neke nisu, ali danas računari nisu skupi.
– Znate, deca u školu donose mobilne telefone koji su skuplji od školskog računara. Ima mogućnosti, samo je potrebno malo više volje i razumevanja. Bez obzira čime će se deca baviti u životu, bez kompjutera i osnovne pismenosti neće moći. Ne mogu ni sada – naglašava Ilijev.
Na konkurse za programere, kojih ima sve više, javljaju se i oni koji su sami učili iz knjiga i sa interneta, kaže Zdravko Stojanov, iz Kancelarije za lokalni razvoj.
– Bilo bi dobro da se osnove informatike ipak nauče u školi. Naravno, treba voditi računa o opremljenosti informatičkih kabineta i o kadru koji predaje – navodi Stojanov.
U narednoj školskoj godini informatiku će kao predmet birati oni koje to interesuje. Koliko će takvih đaka biti, ostaje da se vidi.