• Dramatično u zrenjaninskoj bolnici!

    Šta to muči ovdašnje lekare

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    ZRENJANIN – Užasan problem muči zrenjaninsku Opštu bolnicu „Dr Đorđe Joanović“, a to je nedostatak kadrova, naglašava direktorica ove ustanove dr Gordana Kozlovački, i napominje da je ova zdravstvena ustanova kadrovski na istorijskom minimumu u poslednje četiri decenije.

    Manjka na svim poljima
    Manjka na svim poljima

    – Bolnica je na istorijskom minimumu, još u poređenju sa davnom 1975. godinom, kada nije bilo ni naznaka gradnje nove bolnice, koja ima deset spratova i 42.000 kvadrata. I kada još nisu bile poznate mnoge sada uobičajene medicinske metode – kaže Kozlovačka i napominje da veliki rezultati koje bolnica postiže na mnogim poljima, ne mogu da kompenzuju ovaj otvoreni problem.

    U zrenjaninskoj bolnici, inače, ima nešto više od 1.000 zaposlenih po ugovoru, a direktorica ove zdravstvene ustanove objavila je da manjka više od 300 zaposlenih u poređenju sa vremenom od pre osam godina.

    – U odnosu na normative manjka 40 lekara, 90 sestara i 70 tehničkih radnika. Po kadrovskom planu, koji je minimum od minimuma, manje je 11 lekara, 12 sestara i 17 tehničkih radnika – napominje direktorica, uz podsećanje da je u niškom okrugu broj lekara na 10.000 pacijenata 44, a u srednjobanatskom svega 19.

    Ozbiljan problem je i prosečna starost lekara, koja je iznad 50 godina, u nekim službama poput onkologije i 55 godina. U toj službi, za ceo Srednjobanatski okrug sa 225.000 stanovnika, rade svega tri onkologa. Na odeljenju psihijatrije rade četiri do pet lekara, na isti broj stanovnika.

    – Pozivam žitelje Srednjobanatskog okruga da budu strpljivi i da uzmu u obzir činjenicu da su i doktori i sestre prenapregnuti i da daju maksimum. Nadam se da će država sagledati potrebe, ne zdravstvenih ustanova, već ovdašnjeg stanovništva, i pomoći da se neophodni kadrovi obnove – kaže Kozlovačka.

    Dodatne komplikacije u bolnici izaziva i kvar bolničkog CT aparata, krajem marta, pa se sada hitna stanja, gde je pregled na skeneru neophodan, zbrinjavaju po dogovoru sa institutima, odnosno Centrom za radiologiju Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu, Institutom za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, i Kliničko-bolničkim centrom Zemun.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]