• Dragan Žigić je kao devetogodišnjak to proživeo: Njegovo svedočenje jedno je od najdragocenijih

    Predavanje pod nazivom „Deca u ratu – srpski izbeglički domovi u Mataruškoj Banji 1942–1944“ biće održano u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u četvrtak, 24. oktobra, sa početkom u 19 časova.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Dragan Žigić je kao devetogodišnjak to proživeo: Njegovo svedočenje jedno je od najdragocenijih
    Foto: Privatna arhiva

     

    Na predavanju će govoriti viša naučna saradnica Instituta za savremenu istoriju u Beogradu dr Ljubinka Škodrić i muzejska savetnica Narodnog muzeja Kraljevo Mirjana Savić.

     

    Specijalni gost na predavanju biće Dragan Žigić iz Zrenjanina, koji je kao devetogodišnji dečak sa braćom bio smešten u Mataruškoj Banji 1943-1944. i čije je sećanje i svedočenje jedno od najdragocenijih što se tiče ove teme.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Prosvetari odlučili da 1. novembra obustave nastavu, nakon toga slede skraćeni časovi

     

    Nadležni kustos iz zrenjaninskog muzeja je istoričar Lazar Sretenović.

     

    Ljubinka Škodrić i Mirjana Savić autorke su istoimene monografije i izložbe koja je realizovana prošle godine i za koju su nedavno dobile priznanje Muzejskog društva Srbije za izuzetne rezultate u prethodnoj godini.

     

    Značaj ovog projekta ogleda se u njegovoj slojevitosti u obradi i multimedijalnom predstavljanju teme putem izložbe, monografije i dva dokumentarna filma snimljena sa nekadašnjim štićenicima ovih domova, u produkciji Televizije Hram i Portala Krug.

     

    dragan žigić
    Foto: Privatna arhiva

     

    Tokom čitavog Drugog svetskog rata u okupiranu Srbiju su dolazili talasi izbeglica iz svih krajeva razorene Kralјevine Jugoslavije, što je nametnulo nužnost njihovog organizovanog zbrinjavanja.

     

    U tu svrhu, u novembru 1941. godine, osnovan je Komesarijat za izbeglice i preselјenike, pod čijim su pokrovitelјstvom srpski izbeglički domovi počeli sa zbrinjavanjem izbegličke dece, kao najranjivije socijalne kategorije, u Mataruškoj Banji 3. juna 1942.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Dualno obrazovanje u Mlekoproduktu – jedinstvena prilika za đake

     

    Time je ovo popularno turističko mesto preobraženo u jedan od najznačajnijih humanitarnih centara u Srbiji, kojem se 1943. priklјučio i Manastir Studenica, kao oporavilište za decu slabijeg zdravlјa. Briga o iznemogloj i bolesnoj deci bila je kompleksna i obuhvatla je smeštaj, odevanje, ishranu, lečenje, školovanje, vaspitavanje i organizovanje njihovog slobodnog vremena.

     

    Od juna 1942. do novembra 1944. u srpskim izbegličkim domovima u Mataruškoj Banji utočište je pronašlo preko 3445 mališana, sa svih područja Kralјevine Jugoslavije.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo