• Doneta odluka o proglašenju vanrednog stanja u celoj Srbiji!

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je večeras da je doneta odluka o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji cele zemlje zbog korona virusa! Od sutra nema nastave u školama, biće zatvoreni vrtići i fakulteti. Dezinfikovaće se svi prostori, poručio je predsednik.   – Srbija je od danas u ratu protiv nevidljivog i opasnog protivnika, kog naša […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Doneta odluka o proglašenju vanrednog stanja u celoj Srbiji!

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je večeras da je doneta odluka o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji cele zemlje zbog korona virusa! Od sutra nema nastave u školama, biće zatvoreni vrtići i fakulteti. Dezinfikovaće se svi prostori, poručio je predsednik.

     

    – Srbija je od danas u ratu protiv nevidljivog i opasnog protivnika, kog naša zemlja mora da pobedi. Ovo je borba za naše roditelje, naše stare, ali i za budućnost Srbije – rekao je Vučić.

     

    Pročitajte još: Otkrivena još dva nova slučaja, broj zaraženih porastao na 48

     

    Prema članu 200 Ustava Srbije, kada javna opasnost ugrožava opstanak države ili građana, Narodna skupština proglašava vanredno stanje. Ustav, u članu 105, propisuje da Skupština donosi odluke, među kojima je i proglašavanje i ukidanje vanrednog stanja, većinom glasova narodnih poslanika na sednici na kojoj je prisutna većina narodnih poslanika.

     

    Kad Skupština nije u mogućnosti da se sastane, odluku o proglašenju vanrednog stanja donose zajedno predsednik Republike, predsednik Skupštine i predsednik Vlade. To čine pod istim uslovima kao i Narodna skupština.

     

    Ukoliko Narodna skupština nije u mogućnosti da se sastane, mere kojima se odstupa od ljudskih i manjinskih prava može propisati Vlada, uredbom. I to uz supotpis predsednika Republike.

     

    Pročitajte još: Lokalna samouprava se obratila građanima povodom pojave korona virusa

     

    Po Ustavu Srbije, mere odstupanja od ljudskih i manjinskih prava koje propišu Narodna skupština ili Vlada važe najduže 90 dana. Po isteku ovog roka mogu se obnoviti pod istim uslovima.

     

    Član 202 Ustava Srbije propisuje da po proglašenju vanrednog ili ratnog stanja, dozvoljena su odstupanja od ljudskih i manjinskih prava zajemčenih Ustavom. I to samo u obimu u kojem je to neophodno.

     

    Epidemija zaraznih bolesti spada u elementarne nepogode

     

    Vanrednu situaciju za celu teritoriju države proglašava Vlada. Na užim teritorijama nadležni su Pokrajinska vlada, gradonačelnici ili predsednici opština.

     

    Po Zakonu o vanrednim situacijama, vanredna situacija je „stanje kada su rizici i pretnje ili posledice katastrofa, vanrednih događaja i drugih opasnosti po stanovništvo, životnu sredinu i materijalna dobra takvog obima i intenziteta da njihov nastanak ili posledice nije moguće sprečiti ili otkloniti redovnim delovanjem nadležnih organa i službi, zbog čega je za njihovo ublažavanje i otklanjanje neophodno upotrebiti posebne mere, snage i sredstva uz pojačan režim rada“.

     

    Pročitajte još: VREMENSKA PROGNOZA: Jutarnje temperature oko nule, dani prohladni

     

    Pandemija ili epidemija zaraznih bolesti, kao što je korona virus, kao prirodne pojave većih razmera koje mogu da ugroze bezbednost, život i zdravlje većeg broja ljudi spadaju u elementarne nepogode, odnosno katastrofe zbog kojih može biti proglašena vanredna situacija.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo