• DIJABETES MOŽE DOVESTI DO SLEPILA, EVO KAKO DA SE TESTIRATE

    Apoteka Zrenjanin svakog aprila, zajedno sa partnerima – Društvom za borbu protiv dijabetesa grada Zrenjanina i Crvenim krstom, obeležava Svetski dan zdravlja i Mesec borbe protiv dijabetesa.     Tom prilikom aktivnosti su usmerene na građanstvo i besplatno merenje šećera u krvi i krvnog pritiska uz savete o pravilnoj ishrani, terapiji i pravilnom samomerenju šećera […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    DIJABETES MOŽE DOVESTI DO SLEPILA, EVO KAKO DA SE TESTIRATE

    Apoteka Zrenjanin svakog aprila, zajedno sa partnerima – Društvom za borbu protiv dijabetesa grada Zrenjanina i Crvenim krstom, obeležava Svetski dan zdravlja i Mesec borbe protiv dijabetesa.

     

     

    Tom prilikom aktivnosti su usmerene na građanstvo i besplatno merenje šećera u krvi i krvnog pritiska uz savete o pravilnoj ishrani, terapiji i pravilnom samomerenju šećera u krvi.

     

    Ovom prilikom akcije će se odvijati na više lokacija ispred ili u apotekama naše ustanove, Apoteke Zrenjanin, i to 22. i 28. aprila.

     

    Dijabetes se danas ubraja među najčešća hronična oboljenja, koje je u stalnom porastu posebno u razvijenim zemljama. Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije trenutno 6,4 odsto svetske populacije (285 miliоna) boluje od dijabetesa. Prema istraživačkoj projekciji, u narednih 25 godina broj obolelih će se udvostručiti.

     

    Razvoj kliničke slike ove bolesti ima tri osnovne faze: predijabetes, latentni dijabetes i klinički dijabetes, a najčešće se otkrije kad je već u kliničkom stadijumu, jer je ovo oboljenje podmuklo, nastaje u početku vrlo sporo, neprimetno. Smatra se da na osobu koja zna da ima dijabetes dolazi jedna koja to ne zna.

     

    Uzroci dijabetesa uglavnom su: gojaznost, fizička neaktivnost, nepravilna ishrana, nasledni faktori i starosna dob, preko 45 godina. Nelečena, ova bolest dovodi do mnogih teških komplikacija, te je ona kod odraslih glavni uzrok slepila, uzrok polovine amputacija nogu i od svih osoba na dijalizi četvrtina boluje od šećerne bolesti. Neposredni uzrok smrti obolelih od šećerne bolesti je u više od polovine slučajeva srčani ili moždani udar.

     

    Šećerna bolest, kao uostalom i mnoge druge bolesti, traži blisku saradnju zdravstvenog radnika i bolesnika, a lečenje ove bolesti počinje promenama u tanjiru, jer uspešne i trajne regulacije ove bolesti nema bez odgovarajuće ishrane, fizičke aktivnosti, odmora i terapije. Samokontrola, redovno merenje i praćenje šećera u krvi, oboleli od ove bolesti trebalo bi da znaju i da primenjuju.

     

    Praćenje glikemije pomaže da osoba bolje upozna svoju bolest i uoči koja hrana, terapija, fizička aktivnost i životne prilike utiču na pad ili skok nivoa šećera u krvi, a pored toga pomaže i lekaru da bolje odredi terapiju. Dovoljno je malo volje, vremena i jedna kap krvi da se odrede vrednosti šećera u krvi i da proverite da li je ona u normali ili ne, a to je samo prvi korak ka očuvanju zdravlja.

     

    Zato se priključite akciji koju organizuje Apoteka Zrenjanin sa svojim dugogodišnjim partnerima Abbot-om i ADOC-om, Društvom za borbu protiv dijabeta i Crvenim krstom grada Zrenjanin.

     

    Tekst pripremila: dipl. farmaceut Ljubica Radoš, specijalista

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Produžen rok za prijave za besplatne udžbenike

    Zrenjaninski poslovni krug (ZREPOK) saopštio je danas da je, na inicijativu roditelja, produžen rok za podnošenje prijava osnovnih škola sa teritorije Srednjobanatskog upravnog okruga za dodelu […]