Danas se obeležava Međunarodni dan socijalne pravde
Ostvarivanje prava na dostojanstven rad i život, na pristup socijalnom blagostanju i pravdi, predstavljaju temeljne vrednosti dobro uređenog društva. Ovo je ključna poruka u saopštenju Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana, na Međunarodni dan socijalne pravde. „Prepoznajući potrebu za rešavanjem pitanja poput siromaštva, isključenosti i nezaposlenosti, Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 20. februar […]
Ostvarivanje prava na dostojanstven rad i život, na pristup socijalnom blagostanju i pravdi, predstavljaju temeljne vrednosti dobro uređenog društva.
Ovo je ključna poruka u saopštenju Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana, na Međunarodni dan socijalne pravde.
„Prepoznajući potrebu za rešavanjem pitanja poput siromaštva, isključenosti i nezaposlenosti, Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 20. februar za Svetski dan socijalne pravde. Socijalna pravda i društveni razvoj osnovni su preduslovi za ostvarivanje mira i bezbednosti kako unutar, tako i između država. Socijalno odgovorna država preuzima odgovornost da se brine o građanima koji nisu u stanju da se brinu o sebi. To podrazumeva zaštitu slabih, stvaranje jednakih mogućnosti za normalan život različitih grupa stanovništva i poštovanje zakona. Socijalna pravda se ostvaruje i kroz fer raspodelu društvenih i materijalnih dobara. Kao ikroz solidarnost, uvažavanje različitosti, inkluzivno okruženje, i borbu protiv siromaštva“, navodi se u saopštenju kancelarije Pokrajinskog ombudsmana.
„Štiteći ljudska prava, Pokrajinski zaštitnik građana daje svoj skroman doprinos ostvarenju društva u kome će svaki pojedinac, neovisno o svojoj kulturnoj pripadnosti, nacionalnosti, polu, veroispovesti, političkim opredeljenjima, imovnom stanju ili dobi, imati jednak i delotvoran pristup pravdi“, zaključne su poruke u saopštenju, na Međunarodni dan socijalne pravde.