Ako planirate da putujete za praznike, ovo treba da znate
Pored radosti koju donose svima, božićni i novogodišnji praznici su za carinske službenike sinonim za pojačane aktivnosti, zbog povećanog broja putnika. Ti putnici, kao i svake godine, dolaze ili samo prolaze kroz Srbiju. Pored uobičajene prakse da na udarnim prelazima budu otvorene sve raspoložive trake, a smene pojačane dodatnim brojem službenika, ove godine je […]
Pored radosti koju donose svima, božićni i novogodišnji praznici su za carinske službenike sinonim za pojačane aktivnosti, zbog povećanog broja putnika. Ti putnici, kao i svake godine, dolaze ili samo prolaze kroz Srbiju.
Pored uobičajene prakse da na udarnim prelazima budu otvorene sve raspoložive trake, a smene pojačane dodatnim brojem službenika, ove godine je već od polovine decembra izmenjen režim rada na nekoliko prelaza ka Mađarskoj.
PROČITAJTE JOŠ: Božićna čestitka biskupa zrenjaninskog dr Ladislava Nemeta
Reč je o prelazima Bački Vinogradi i Bajmok. Oni će umesto od 7 do 19 časova raditi do 22, odnosno do 24 časa. Tako će biti sve do polovine januara 2022. godine. Istovremeno će na Horgošu II sve raspoložive trake biti otvorene samo za ulaz u zemlju, kako bi se smanjio pritisak putnika na najopterećenije prelaze Horgoš i Kelebiju.
Ipak, s obzirom na to da se situacija na prelazima menja iz sata u sat, savetuje se putnicima da se pre polaska informišu o stanju na izabranom graničnom prelazu. To mogu učiniti gledanjem snimaka nadzornih kamera na većim graničnim prelazima koji su dostupni na sajtu Auto-moto saveza Srbije. U slučaju velikih gužvi na najfrekventnijim prelazima, mogu se uputiti ka najbližem, manje opterećnom prelazu.
Prelazak granice svakako treba izbegavati u dane vikenda, ukoliko je to moguće. Gužve su tada najveće. Pretpraznični špic, kako na drumskim prelazima, tako i na aerodromu, ove godine se očekuje 25. i 26. decembra.
Praznici su vreme kad se nose pokloni – zato ne zaboravite ovo
Zbog toga što naši građani koji žive i rade u inostranstvu za praznike obično donose poklone rodbini i prijateljima u zemlji, Uprava carina podseća da državljani Republike Srbije imaju pravo da bez plaćanja dažbina unesu u zemlju robu u vrednosti do 100 evra. Robu za lične potrebe, čija vrednost ne prelazi 3.000 evra, mogu da ocarine na samom graničnom prelazu u tzv. skraćenom postupku. Dažbine u tom slučaju iznose 10 odsto od vrednosti robe i 20 odsto pripadajućeg PDV.
PROČITAJTE JOŠ: Praznična čarolija: Najlepše novogodišnje ikebane na jednom mestu (Foto)
Ukoliko sa sobom nosite više od 10.000 evra u gotovini (bez obzira na valutu), dužni ste pomenutu sumu da prijavite prilikom prelaska granice. Za sume iznad propisanog limita potrebno je da popunite Obrazac prijave prenosa fizički prenosivih sredstava plaćanja preko državne granice. On je svakom putniku dostupan, kako na ulasku, tako i na izlasku iz zemlje. Važno je da to uradite, jer ukoliko kasnije sa neutrošenim delom novca (iznad 10.000 evra) budete želeli da izađete iz zemlje, a nemate potvrdu da ste ga prethodno uneli, rizikujete da vam on bude privremeno oduzet. Protiv vas u tom slučaju može da bude i pokrenut prekršajni postupak.
Tranzitni putnici koji samo prolaze kroz našu zemlju na putu do svog konačnog odredišta takođe imaju obavezu da prijave vrednije predmete koje nose sa sobom, bez obzira na to što ne ostaju u Srbiji. Popunjavanjem Obrasca o privremenom uvozu, bez plaćanja dažbina i nepotrebnih neprijatnosti, mogu bezbrižno da nastave svoje putovanje.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
O svim važećim propisima u putničkom prometu možete detaljnije da se informišite na sajtu Uprave carina Srbije.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.